Mikko Koskinen uppges klar för spel i Lugano
NHL

Mikko Koskinen uppges klar för spel i Lugano

Publicerad 21 maj 2022 16:17 | Senast redigerad 22 maj 2022 09:24
Efter fyra säsonger i Edmonton Oilers verkar Mikko Koskinens tid i Alberta-laget vara över. Nästa säsong spelar den storvuxne finske målvakten i Lugano, enligt Klaus Zaugg på Watson.

Efter att ha storspelat i KHL säsongen 2017/18 landade Mikko Koskinen ett NHL-kontrakt med Edmonton Oilers. Sedan dess har den storvuxne finländaren varit hemmahörande i Alberta-klubben, men till nästa säsong ser det ut att bli ändring på det.

Koskinens kontrakt med Edmonton löper ut i sommar och enligt initierade Klaus Zaugg på den schweiziska sajten Watson så kommer 33-åringen att återvända till Europa, då Koskinen enligt Zaugg kommer att skriva på för den schweiziska storklubben Lugano.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Reservmålvakt i slutspelet

Koskinen vaktade kassen i 45 av Oilers 82 grundseriematcher den här säsongen, men har fått finna sig i att vara reservmålvakt bakom Mike Smith under vårens Stanley Cup-slutspel. Finländaren, som har en lönetaksträff på 4,5 miljoner dollar, har denna säsong noterats för en räddningsprocent på 90,3 procent samt ett snitt på 3,10 insläppta mål per match.

I Europa har Koskinen tidigare representerat Blues och KalPa i Liiga hemma i Finland samt Sibir Novosibirsk och SKA St. Petersburg i KHL. I Lugano spelar nästa säsong även svenske Calle Andersson samt Leksandsbekantingen Mirco Müller.

Desktop ad in article Mobile ad in article


SVEP: Alla mål från nattens Stanley Cup