Tidigare Malmöjunior skriver NHL-kontrakt
NHL

Tidigare Malmöjunior skriver NHL-kontrakt

Publicerad 23 maj 2021 20:50 | Senast redigerad 24 maj 2021 07:27
Maxim Cajkovic har varit en av de större talangerna inom slovakisk hockey ett längre tag nu. 
Den slovakiske stortalangen Maxim Čajkovič spenderade två år i Malmö Redhawks som junior.
Nu skriver 20-åringen på ett NHL-kontrakt med Tampa Bay Lightning. 

Han flyttade till Tjeckien som ung men kom sedan till Malmö Redhawks 2016 som 15-åring och gjorde succé direkt i Sverige med 23 mål och 35 poäng på 16 U16-matcher. Då fick slovaken chansen i Malmös J18-lag och säsongen därpå tog han ännu ett kliv.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Som 16-åring fick Čajkovič spela 28 matcher i J20 och gjorde 21 poäng. Han draftades sedan först av alla i CHL:s import draft 2018 och stack då över till Kanada för spel i QMJHL för Saint John Sea Dogs. 

Där gjorde han 88 poäng på 96 matcher över två säsonger innan ligan pausades den här säsongen. Han spelade då seniorhockey hemma i Slovakien och stod för 17 poäng på 27 matcher för Bratislava Capitals i ICEHL. Han återvände därefter till QMJHL för spel i Val-d'Or Foreurs och avslutade med 14 poäng på tolv matcher. 

Desktop ad in article Mobile ad in article

Den 20-årige forwarden, som draftades av Tampa Bay Lightning i tredjerundan 2019, har imponerat så pass att han nu får ett NHL-kontrakt av "Bolts". som möjliggör spel i AHL eller NHL nästa säsong. 

Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Victor Hedman i exklusiv intervju – om Stanley Cup