Senast Tampa Bay Lightning förlorade en match hemma i Amalie Arena mot Detroit Red Wings var i december 2013.
Därefter har "Bolts" tagit 16 raka hemmavinster mot Detroit – och den sviten såg till att förlängas under lördagskvällen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Tampa Bay Lightning vann nämligen med 2-1 efter att ha gjort båda sina mål i den första perioden. Det matchvinnande 2-0-målet sattes av Brayden Point efter ett läcker klapp klapp-spel som avslutats av Victor Hedman då han skickade en fin passning över till Point.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Victor Hedman har nu gjort 35 poäng (6+29) den här säsongen och leder backarnas poängliga i NHL, tre poäng före John Carlson och Tyson Barrie som jagar därbakom.
Hedman var dock inte ensam svensk om att leverera passningspoäng för Tampa i kväll. Även Andreas Borgman stod för en assist i kväll. Han har nu två assist på sju matcher för Lightning.
Tampa Bay Lightning – Detroit Red Wings 2–1 (2-0,0-0,0-1)
Desktop ad in article Mobile ad in article
Tampa Bay: Ross Colton (4), Brayden Point (16).
Detroit: Adam Erne (8).




