Efter fyra och en halv säsong som general manager i Philadelphia Flyers fick Ron Hextall tacka för sig förra veckan. Klubben hade fått en tuff start på säsongen och skrev i ett pressmeddelande att man inte delade samma filosofier som Hextall och således ville gå i en annan riktning.
Nu är det klart vem som ska ta över Hextalls roll som general manager i Flyers. Sent under måndagskvällen meddelade klubben att Chuck Fletcher utsetts till klubbens nya general manager.
– Det är en ära att få bli en del av Flyers som är en ikonisk NHL-klubb. Jag vill passa på att tacka Dave Scott och Paul Holmgren för förtroendet att ta den här klubben framåt, säger Fletcher till klubbens hemsida.
NIO SÄSONGER I MINNESOTA
Fletcher har tidigare varit general manager för Minnesota Wild, en roll han hade från 2009 fram tills att han fick sparken i våras. Under hösten har 51-åringen haft rollen som Senior Advisor i New Jersey Devils, en roll som han nu alltså lämnar för GM-posten i Flyers. Fletcher har tidigare varit assisterande general manager i både Pittsburgh, Anaheim och Florida.
Chuck Fletcher kommer även att ha rollen som exekutiv vice president i Flyers, precis som hans föregångare Ron Hextall hade.





