Vid säsongens slut kommer John Klingbergs kontrakt löpt ut, och den svenske backen kommer vara fri att ge sig ut på marknaden i sökandet efter en ny klubbadress.
Men frågan är om inte ett klubbyte kommer att ske tidigare än så.
Enligt TSN Hockey är 30-åringen nu ett steg närmare en flytt från Anaheim Ducks, efter att ha skickat in en lista med tio klubbar som Klingberg kan tänka sig gå till.
– Klingberg har haft en full “no-trade”-klausul som gällt fram till den första januari, och har nu skickat in listan med sina tio godkända klubbar då det numera är en modifierad “no-trade,” säger Pierre LeBrun under TSN Hockeys Insider Trading segment.
– Tio klubbar som han kan trejdas till utan att behöva häva klausulen. Desktop ad in article Mobile ad in article
Vill utmana om Stanley Cup-titeln
Anledningen till varför Klingberg vill söka sig en ny klubbadress uppges vara då han söker ett lag som kan utmana om Stanley Cup-titeln. Därmed menar LeBrun att svensken kan komma att överväga erbjudanden från klubbar som inte är på listan, så länge de sitter på en slutspelsplats.
Han valdes i femterundan, som det 131:a valet totalt, av Dallas Stars i NHL:s Draft 2010. Men inför säsongen anslöt Klingberg till Anaheim Ducks där han nu noterats för 13 poäng (5+8) under 35 matcher. Desktop ad in article Mobile ad in article





