Förra säsongen spelade Jayce Hawryluk i Skellefteå och gjorde 19 poäng (8+11) på 39 matcher i SHL men blev sedan inte kvar i Västerbotten. Han återvände då till Nordamerika för spel i AHL med Belleville Senators.
Efter att ha spelat för Ottawas AHL-lag den här säsongen står det nu klart att Hawryluk trejdas. Ny klubbadress blir i New Jersey Devils organisation. Desktop ad in article Mobile ad in article
Trade Deadline i NHL har redan passerat vilket innebär att Hawryluk inte kommer tillåtas att spela i NHL under resterande del av den här säsongen. Under fredagskvällen är det dock Trade Deadline i AHL och han kommer därför att ansluta till New Jerseys farmarlag Utica Comets för resten av årets säsong.
Jayce Hawryluk har gjort åtta poäng på 19 matcher för Belleville Senators i AHL tidigare den här säsongen. Totalt har han spelat 98 NHL-matcher och 167 AHL-matcher under sin karriär. Desktop ad in article Mobile ad in article





