– Vi sätter oss i den där positionen för egentligen ingenting, säger han enligt. NBC
Vad som händer med NHL-säsongen är alltjämt oklart. Det talas om att de ska gå direkt på slutspelet, om säsongen återupptas, men det snackas också om att grundserien ska avslutas i någon form. Den sistnämnda idén är inte direkt något som tilltalar Erik Karlsson.
– Om det här hade hänt förra året, när vi var en av kandidaterna till att vinna Stanley Cup, så hade jag kanske känt annorlunda. Men som läget är just nu förstår jag inte poängen med att vi ska komma tillbaka. Vi ska spela fem matcher, vara iväg från familj och och sätta oss i den där situationen för egentligen ingenting, säger världsbacken enligt NBC. Desktop ad in article Mobile ad in article
Erik Karlsson poängterar att han känner medlidande för de spelare och klubbar som alltjämt är med i kampen om att vinna Stanley Cup.
– För oss spelar det ingen större roll vad som händer med säsongen. Men på samma gång känner du för killarna och lagen som är i ett totalt annat läge. Det är en unik situation och det finns inte så många svar på vad som kommer hända i framtiden.




