I och med att NHL:s free agent-fönster inte öppnar förrän senare i höst har Ilja Kovaltjuk hamnat lite i kläm, om han nu har ambitioner att stanna i NHL men samtidigt vill hålla dörren öppen till KHL. KHL håller i alla fall dörren öppen för den tidigare storstjärnan. Enligt Russian insider telegram ska åtminstone en klubb i KHL ha erbjudit 37-åringen ett kontrakt till kommande säsong, som "Kovy" ännu inte tagit ställning till. Desktop ad in article Mobile ad in article
Ilja Kovaltjuk skrev på ett treårskontrakt med Los Angeles inför säsongen 18/19. Det bröts under den gångna säsongen. Han hamnade då i Montréal, gjorde det bra där, och trejdades till Washington. Där gjorde han fyra poäng på sju NHL-matcher och följde upp det med ett mycket svagt slutspel med en ynka poäng.
Totalt har den forne målkungen gjort 60 poäng på 110 matcher sedan återkomsten till NHL, efter att tidigare ha spelat fem raka år i KHL.





