Desktop ad in article Mobile ad in article
Efter att den gångna säsongen tog slut var Jesper Fast fri att välja bland de intresserade klubbarna i NHL. Möjligheten att stanna i New York fanns där men till slut föll valet på Carolina Hurricanes.
– Jag lyssnade på vad andra lag hade att säga och de (Carolina) ville ha mig mer. I slutändan var beslutet ganska enkelt, säger han till P4 Jönköping.
Nu blir PNC Arena hans nya hemmaplan, en plats som han har trivts bra på när han varit på besök tidigare med Rangers.
– Det kommer nog att gå bra. Jag har faktiskt gjort en del mål där och hoppas att det ska fortsätta. De har ett väldigt bra lag och har någonting bra på gång. De var i konferensfinal för två år sedan och slog ut oss i år.
Desktop ad in article Mobile ad in article
"KAN SLAPPNA AV OCH SPELA MITT SPEL"
Fast blir alltså kvar i Metropolitan Division och kommer att få möta Rangers flera gånger framöver. Det nya treårskontraktet har en lönetaksträff på två miljoner dollar.
– Det känns väldigt bra. Kul att få tre år och få en stabilitet och känna att man kan slappna av när man kommer dit. Inte känna att man måste prestera hundra procent första året och vara orolig för vad som händer året efter. Nu kan jag slappna av och spela mitt spel och förhoppningsvis gör något väldigt bra, avslutar 28-åringen.
Desktop ad in article Mobile ad in article





