Han fick sitt stora genombrott redan förra säsongen, men lyfte sitt spel en nivå till den gångna vintern. Victor Hedman var Tampa Bays bästa spelare i Stanley Cup-slutspelet och tilldelas nu Guldpucken, priset som går till Sveriges bästa spelare, för säsongen 2014-2015.
– Jag är väldigt stolt och glad, säger försvarsgeneralen till Expressen.
Efter att en fingerskada delvis satt stopp för hans framfart och begränsat honom till 59 matcher under NHL:s grundserie var Hedman en gigant under Stanley Cup-slutspelet. 24-åringen dominerade i båda ändar av isen, men hade trots det aldrig kunnat föreställa sig att han skulle kamma hem Guldpucken.
– Jag är väldigt förvånad. Jag visste att jag var nominerad, men jag har haft tankarna på annat håll och man har knappt hunnit landa sedan man kom hem, säger Ö-vikssonen.
Efter att Expressens och Svenska Ishockeyförbundets pris till årets spelare inom svensk hockey tidigare enbart delats ut till inhemska spelare justerades reglerna inför årets säsong så att även spelare i utländska ligor skulle kunna vinna. Allt för att försäkra sig om att det faktiskt också skulle bli landets bästa spelare som skulle få priset. Hedman blir i och med detta också historisk som den första NHL-spelaren att få utmärkelsen.





