26 mål och totalt 54 poäng på 54 matcher. 24 poäng på 16 matcher i slutspelet. Calder Cup-titeln säkrad. Utmärkelsen som slutspelets MVP säkrad. Dessutom blev det 2+1 på nio matcher i NHL och 1+1 på sex matcher i Stanley Cup-slutspelet. Det är enkelt att påstå att Andreas Johnsson kommer från en händelserik och framgångsrik säsong.
Den här säsongen var tanken att han skulle ta en större roll i Maple Leafs och vara med från start. I stället har Johnsson varit petad från matchtruppen vid flera tillfällen, och under stundom haft en plats långt ned i hierarkin. Kanske har han hittat formen nu. I natt kom i alla fall den tidigare Frölundastjärnans första mål för säsongen.
”DET BEHÖVER DU GÖRA VARJE DAG”
Johnsson sköt 4-1-målet i 6-1-vinsten mot New Jersey. I säsongens elfte match kom till sist den andra poängen och den första fullträffen.
– Det var skönt att få göra första målet, speciellt i en match där vi vann, säger han.
– Det här var nog den match jag haft flest målchanser i under säsongen så det var skönt att få dit den. Det handlar om att vara bra varje dag här, annars kör de över dem. Du måste vara förberedd för matcherna och veta hur du ska spela, och det behöver du göra varje dag.
John Tavares, Nazem Kadri, Connor Brown, Morgan Rielly, och Tyler Ennis gjorde de övriga målen för Maple Leafs. Travis Zajac satte det enda för New Jersey Devils räkning.





