De blev Stanley Cup-mästare med Los Angeles Kings 2012 och 2014. Men nu befinner klubben sig i en rebuild och lagets trotjänare har fått finna sig i tre raka säsonger utan att ens nå slutspel.
Det gör Drew Doughty frustrerad.
När Kings hade sin säsongsavslutande medianärvaro efter grundserien talade 31-åringen öppet om att det är dags för Kings att göra en satsning så att han, Anze Kopitar, Jonathan Quick och Dustin Brown kan få en till chans att vinna något. Desktop ad in article Mobile ad in article
– Ja, "Kopi", "Quickie" och "Brownie" blir alla äldre. Jag tyckte vi alla hade fenomenala säsonger, men det börjar bli ont om tid för oss. Man har två av de bästa spelarna på sina positioner (Kopitar och Doughty), åt båda hållen, två av de mest kompletta spelarna på sina positioner. Och med allt lönetaksutrymme vi hade, ja, då måste man värva, sade Doughty enligt NHL.com.
– Det finns ingen anledning att bara vänta på att alla de här talangerna ska utvecklas när man har killar i sin prime, killar som är hungriga efter att vinna och som är trötta på att förlora, så ja, vi måste plocka in killar då. Desktop ad in article Mobile ad in article
TAPPADE EFTER CARTER-TREJDEN
Doughty ställde sig också frågande till beslutet att trejda bort veteranen Jeff Carter till Pittsburgh Penguins. Han menar att det blev början till slutet för lagets förhoppningar att nå slutspel. De vann bara fem av de sista 15 matcherna efter det.
– Jag vet inte om det var där det gick snett, men det kändes som allt gick bakåt efter det. Det var inte så att vi inte trodde på varandra eller så. Vi spelade mot en del riktigt bra lag också, sade Doughty.
Kings slutade sex i West Division, 14 poäng efter St. Louis Blues som tog den fjärde och sista slutspelsplatsen. Desktop ad in article Mobile ad in article





