Under gårdagen avslöjade Outsports att NHL bestämt sig för att förbjuda spelarna i NHL från att använda regnbågsfärgad tejp på sina klubbor, vilket sajten fick bekräftat av en talesperson för ligan. Även i New York Post har en presstalesperson för Pride Tape, företaget som ligger bakom klubbtejpen, bekräftat uppgifterna.
Beskedet kommer efter att NHL tidigare i somras beslutat att man ska sluta spela med alla sorters specialtröjor, däribland Pride-tröjor, på uppvärmningarna inför NHL-matcherna.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Detta på grund av att det blivit en distraktion, enligt ligans kommissionär Gary Bettman.
– På det här sättet kan vi fokusera på sporten och sedan på de här speciella kvällarna kan vi fokusera på de här frågorna, sade han till Sportsnet i somras.
Förra säsongen vägrade Philadelphia Flyers ryske back Ivan Provorov att bära en regnbågsfärgad Pride-tröja under uppvärmningen inför en match mot Anaheim Ducks, då det enligt honom gick emot hans tro som rysk-ortodox kristen. Även James Reimer och bröderna Eric och Marc Staal har avstått från att bära tröjorna med hänvisning till sin religiösa tro.





