Desktop ad in article Mobile ad in article
Världens två bästa hockeylag just nu möttes i natt, när Washington gästades av Boston Bruins. Då visade Capitals att de, för tillfället, är nummer ett. De vann med 3-2.
Avgörandet kom i början av den tredje perioden. Då spelade Nicklas Bäckström fram backstjärnan John Carlson, som bombade in sitt tolfte mål och sin 45:e poäng på bara 33 matcher. "Bäckis" noterade poäng 21 på 26 matcher.
– Jag försökte bara träffa mål. Jag hade chanser tidigare, så jag var ganska frustrerad. Det var skönt att se pucken i nätet, säger matchvinnaren till nhl.com.
– Det kändes lite turligt att få igenom pucken där. Sen försökte jag bara få upp pucken eftersom jag var uppvaktad av ett par klubbor, var Oshies ord om drömmålet.
David Pastrnak öppnade matchens målkonto för Bostons del och klev upp på 26 kassar. Därmed bröt den tjeckiske målsprutan sin 'måltorka' som hade hållit i sig i fyra matcher. Han toppar alltjämt skytteligan. Även Sean Kuraly gjorde mål i förlustmatchen, för Bruins del.



