Enligt vicekommissionären Bill Daly räknar NHL med att 98 procent kommer vara vaccinerade när säsongen börjar nästa månad. Det rapporterar Frank Seravalli på DailyFaceoff.com.
Efter protokollets införande har vi bland annat fått se två coacher lämna sina uppdrag på grund av att de inte vill eller kan vaccinera sig för covid-19.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Vicekommissionären Bill Daly menar nu dock att en stor majoritet av spelarna kommer att vara vaccinerade inför den kommande säsongen.
För Frank Seravalli på DailyFaceoff.com berättar Daly att NHL räknar med att 98 procent av spelarna kommer att vara vaccinerade när ligan drar igång den nya säsongen nästa månad.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Han säger också att endast tio till 15 spelare förväntas vara ovaccinerade och dessa spelare kommer att få möta striktare restriktioner från NHL då de bland annat inte kommer kunna röra sig fritt med resten av laget på bortaresor.
Desktop ad in article Mobile ad in article





