Mängder av spelare har tagit avstamp i Hockeyettan för att sedan göra betydligt större avtryck högre upp. Men så finns också de som presterade på topp, men sen bara försvann. Någon spelade bandy-VM, någon föll offer för skador och en tredje blev målvaktstränare. Idag tittar jag närmare på spelarna som placerade sig högt i poäng- och målvaktsligor för att sedan bara gå upp i rök.Tittar man i poängligans topp tio genom åren är det fullt av mäktiga namn och spelare som fått synnerligen framgångsrika karriärer efter sina uppvisningar i Hockeyettan.
För att bara nämna några har spelare som
Mark Hurtubise,
Marcus Nilsson,
Johan Persson,
Marcus Eriksson,
Markus Persson,
Anton Holm,
Patrik Karlkvist,
Jesper Kokkonen och
Markus Modigs vid olika tillfällen placerat sig på topp tio i Hockeyettans poängliga under de drygt tio senaste åren.
Men så finns också de som levererade på topp och sen....försvann. Spelarna som nådde minst lika framskjutna placeringar i den totala poängligan, men som sen helt raderades ut från radarn.
Idag blickar vi tillbaka på ett godtyckligt urval av dem.
Johan ”Levererarn” Jönsson, Östersund/Brunflo (nia i poängligan 09/10)Det går väl inte att göra den här typen av lista utan att nämna Hockeysverige-bekante Johan ”Levererarn” Jönsson. Profilen som skapade minst lika mycket uppmärksamhet för sin klacksparksroliga person som för sitt hockeyspel, men som trots att han nog i sanning var ganska överskattad lyckades notera några riktigt poängstarka säsonger. Säsongen 09/10 räckte hans 63 poäng (24+39) på 35 matcher för sammanslagningen Östersund/Brunflo till en niondeplats i ligans totala poängliga. Karriären tog slut efter säsongen 13/14, en tid senare flyttade "Levererarn” till Malmö och skaffade sig ett liv.