MJÖRNBERG: Utan klubbar med ambitioner dör sporten
Krönikor

MJÖRNBERG: Utan klubbar med ambitioner dör sporten

Publicerad 11 september 2019 15:03 | Senast redigerad 13 september 2019 14:53
Jag läste (passande nog i sådana här tider med tanke på att han jobbar åt ATGs mediebolag Kanal 75 som just lierat sig med Hockeyettan) en intervju med den gamle storspelaren Challe Berglund i Expressen under gårdagen.

Ett porträtt där det mest intressanta var Berglunds motivering till varför han valt att ta klivet bort från ishockeyn och rollerna som tränare och sportchef.

- Jag gillar inte hur det har blivit i vare sig hockeyn eller i samhället i övrigt när det bara handlar om mig, mig, mig. Förr stod man upp för laget och klubben. Nu tänker spelarna på pengar och sig själva i första hand, säger han till tidningen.

Tar man bort aspekten pengar, är det där något som i allra högsta grad är applicerbart även på Hockeyettan och en av anledningarna till att den inhemska hockeyn blir aningen mer urvattnad för varje säsong.

För rent generellt talat är det ju just så det är. Färre och färre står upp för laget och klubben, fler och fler spelar för sig själva och saker som ligger längre fram vid horisonten.


Men det värstaav allt är att klubbarna väldigt lättvindigt rakt av haraccepterat att vara en del av det spelet.

Ni vet klyschorna”det är en fjäder i hatten när spelare lämnar oss”, ”vivill vara en språngbräda”, ”spelare ska komma hit för att devill vidare”. Det är en ädel omskrivning för att ha gett upp.Att acceptera läget att den egna verksamheten är underställdindividerna som för en kort period råkar vara i den.

Det ärinte läge att peka finger åt någon specifik förening, aktörernaär väldigt, väldigt många som svänger sig på det här sättet.Men utan ambitioner dör sporten.

Spelarutveckling är nobeltförstås, men det får inte vara den främsta drivkraften. Ska enliga som Hockeyettan kunna blomstra till sin fulla potential måstefler höja ambitionsnivån, sluta acceptera sin roll i näringskedjanoch helt och hållet säga som Berglund ”vi gillar inte hur det harblivit i hockeyn”.

För kom igen. När det står tusen perspå läktaren och skriker sig hesa i Boden eller Nybro gör de detnaturligtvis inte för att de hoppas att verksamheten ska vara såbra att de bästa spelarna får dra på sig tröjor och nåframgångar någon annanstans. De gör det för att de älskaradrenalinstinn hockey och en glöggfryntlig farbror. För att deälskar klubbarna. Boden och Nybro.

Det är samma sak iMariestad, det är samma sak i Tranås och när Troja/Ljungbys klubb-och sportchef Daniel Håkansson står på upptaktsträffen och sägeratt ”det är den verkligheten vi lever i Troja och Ljungby attspelar vi i Hockeyettan då är vi favorittippade och vi har deresurserna och möjligheterna att vi ska kunna hantera det” är detbefriande offensivt.

De skulle aldrig släppa några spelarei ett kritiskt skede av säsongen för att det är en ”fjäder ihatten” att de färdas vidare i sina karriärer.

När det ärklubben och laget som går först. Då blir det också som mestintressant för publiken. Därför är det knappast någon slump attklubbarna jag nämner, som jobbar för att hålla hårt i sinaspetsar och faktiskt vill vinna, också tillhör de som lockar störstpublik i ligan.

Det är viktigare än någonsin för den typenav föreningar att med näbbar och klor kämpa för att behållaambitionsnivån högt och för att behålla sina spelare. Flerklubbar måste följa efter.

Jag vill se fler föreningarverkligen vilja något. Jag vill se fler föreningar stå upp försig själva och för sina fans.

Jag hoppas att den härkommande säsongen är när det händer.

För ärligt talat,jag gillar inte heller hur det har blivit i hockeyn.

* **

Apropå Hockeyettan och ATG ska det förstås bli väldigtintressant att se vad företaget väljer att göra nu när deförvärvat rättigheterna till ligan. Givetvis är de begåvade nogatt inse att det är en produkt som inte säljer sig själv utan somde själva kommer vara tvungna att pusha ganska hårt och med sittproduktionsbolag Kanal 75 i ryggen finns förutsättningarna för attgöra det ordentligt.

Att det blir avancerade sändningar avutvalda matcher kan vi säkerligen förvänta oss, men frågan är omdet blir något mer? Genomarbetade, pålästa och professionellawebbmagasin?

Det känns som att förutsättningarna bordefinnas för att göra något väldigt bra.