Desktop ad in article Mobile ad in article
Det är förstås inte så oväntat att det skulle bli så här med ett förbund som dansar efter SHL-pamparnas pipa och det är väl mer eller mindre underförstått att de som tagit sig till toppen av den typen av organisationer verkar för att gagna sin egen agenda snarare än de undersåtar vars intressen man egentligen är satta att försvara. Men det blir så klart lite parodiskt.
I sitt uttalande framstår förbundsordförande Anders Larsson som mannen på den där skämtteckningen som sitter på en liten ö mitt i ett brinnande inferno och konstaterar att allt är luuuugnt.
Det är fullkomligt verklighetsfrånvänt.
Men jag fastnar på pudelns kärna här. Anledningen till att det enligt förbundet och Larsson är så viktigt att hålla fast vid upplägget så som det är, är för att det ska leda till, citat ”sportslig utveckling”.
Min fråga är då, vem gynnar egentligen ”sportslig utveckling”? Vad är syftet? Att Tre Kronor ska vinna ett avslaget VM-brons var femte år eller att en massa talangfulla spelare ska spela på en nordamerikansk marknad där merparten av den svenska hockeypubliken inte kan se dem mer än hjälpligt?
Väldigt många klubbar i Hockeyettan pratar om att de vill ha spelare ”som inte har ettan som slutdestination”, att det är ”en fjäder i hatten när spelare lämnar dem för högre nivå” och att de vill vara en plats ”där spelare utvecklas”. Det är förstås nobelt, men samtidigt är det kvalificerat skitsnack. Det är sådant klubbar är och deras representanter säger för att de inte har råd med något annat. Man har anpassat sig till verkligheten så som den ser ut och då är det den positionen man får inta. Snacket är bara ett förskönande av verkligheten.
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.









