Desktop ad in article Mobile ad in article
Det är ganska surrealistiskt att ett lag med spetsspelare som Marcus Paulsson och John Henrion redan nu ser ut att ha bommat slutspelet i en liga där mer än hälften av lagen tar sig vidare. Men faktum är att det inte ser bättre ut för Mörrum.
Efter 5-7 i returen hemma mot Halmstad (det blev ju 0-5 på bortaplan i onsdags) ska det väldigt mycket till för att laxarna ska kunna nå topp tre. Det är i skrivande stund åtta poäng upp till serietrean Nyköping (som dessutom har två matcher färre spelade) och ett helt koppel av lag som måste passeras. Det ser helt enkelt för svårt ut och fokus får nog istället skiftas till att spela för att undvika ett negativt kval.
Sättet Mörrum förlorade på den här eftermiddagen var dessutom hjärtskärande. De hade lyckats hämta upp 1-4 till 4-4 och 4-5 till 5-5, men med nio sekunder kvar av matchen tappade de helt och hållet kollen i sitt försvarsspel. Alexander Klarin utnyttjade en genomskärare genom mittzon, kom halvfri och sköt sitt tredje mål i matchen. 5-6 och rullgardin ner för hemmalaget.
Ifjol hittade Mörrum vägar att vinna matcherna sent. Den här säsongen är det helt tvärtom. Finns det en väg att tappa en match i slutet så hittar laxarna den. Och nu går det faktiskt att snacka kris på riktigt.
I Halmstads fall är saken den komplett omvända. Trots kaos vid sidan av isen med en klubbledning som verkar vilja göra sig av med både sportchef och tränare och en sportslig verksamhet där folk på alla möjliga positioner sparkat bakut fortsätter laget att prestera.
Kvällens triumf i Jössarinken var åttonde raka segern och Halmstad ser ut som ett självklart slutspelslag.
* * *
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.









