Desktop ad in article Mobile ad in article
Det har varit på gång ett längre tag att Daniel Mannberg skulle bli klar för Boden, men i helgen gjorde han sina första matcher och gjorde väl en ett helt okej avtryck för att vara matchotränad i lördagens möte med Sundsvall. Han kommer bli en stor tillgång för Boden när säsongen spetsar till sig och laget ska göra upp med de riktigt starka Hockeyettan-gängen.
Det som är intressant i det hela är egentligen inte att den 30-årige stjärnan tillslut blev klar, utan att Boden är så transparenta med vad det kostar klubben att ha honom hos sig resten av säsongen. Boden betalar kort och gott drygt 400 000 kronor för att hyra honom av SHL-organisationen Modo. Pengar som man lyckades få ihop genom samarbetspartners och sponsorer som klev in och slantade för att få hem Boden-sonen. Imponerande på sitt sätt.
Det är pengar som man får anta hamnar ovanpå den spelar- och ledarbudget på ungefär 3,5 miljoner som man gick in i säsongen med (vilket tränaren Joakim Fagervall berättade om här).
Att Boden kan mobilisera på det sättet för att få in en spelare som Daniel Mannberg signalerar inget annat än att man är beredda att spänna musklerna för att på riktig vara med i kampen om de framskjutna placeringarna den här säsongen.
Samtidigt blir det nästan lite ironiskt att klubben betalar mer för EN spelare än vad de sämst bemedlade gängen i ligan har i spelarbudget för en hel trupp.
* * *
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.









