MJÖRNBERG: Klok målvaktskontraktering och viktig backförstärkning
Krönikor

MJÖRNBERG: Klok målvaktskontraktering och viktig backförstärkning

Publicerad 13 september 2023 21:26 | Senast redigerad 14 september 2023 09:00
En stark målvaktssida, en viktig backförstärkning och några träningsmatchbetraktelser finns i kvällens potpurri.

Med Sebastian Wagner på skadelistan med komplikationer efter en bruten fot valde Nyköping att agera och plockade under dagen in David Otter i sin målvaktsekvation.

Man kan väl ta det som ett tecken på att 22-årige Wagner, som klev fram stort när Daniel Fahlström lämnade för Kristianstad vid vårens transferdeadline, har en ganska bra bit kvar till speldugligt skick.

Trist för honom och Nyköping förstås, men samtidigt lite tur i oturen att en så begåvad keeper som David Otter gick ledig på marknaden. 24-åringen har efter två ganska starka säsonger i Surahammar uppenbarligen haft svårt att landa ett nytt kontrakt inför kommande säsong och tar nu chansen, i alla fall kortsiktigt, i Nyköping.

Det känns som ganska mycket en win-win för båda parter. Nyköping får in en beprövad målvakt som kan sparra givne ettan Daniel Fahlström (som återvänt efter Kristianstad-äventyret) och David Otter får en chans att sparka igång säsongen och visa upp sig.

Jag har nämligen svårt att se klubben gå med tre så pass meriterade keeprar när Wagner är tillbaka från sin skadefrånvaro och måste ledningen välja står han förmodligen högst i kurs med tanke på att han är en egen produkt med framtiden för sig.

Men man kan knappast säga annat än att Nyköping just nu har det välbeställt på målvaktssidan.

* * *

Desktop ad in article Mobile ad in article

Intressant från veckan är förstås också att backen Tim Bothén lånas ut från Kalmar till Visby/Roma.

När den allsvenska klubben började rusta upp och plocka in lite importspelare till sin backsida blev 23-åringen överflödig och han har varit ett namn på flera Hockeyettan-klubbars bord den senaste tiden.

Men nu blev det alltså Visby där han blir ytterligare ett starkt förvärv efter herrar som Anton Johansson och Melker Iversen. Och det är knappast något snack om att Bothén kommer göra nytta. Han kommer in och höjer vad som är gotlänningarnas i särklass svagaste lagdel på papperet.

Sen kan man väl kanske tycka att det är vanskligt att en klubb som Visby med så höga ambitioner väljer att förlita sig på ett lån. Jag är ganska övertygad om att Kalmar kommer vilja se backen i sin allsvenska miljö någon gång under säsongen. Men så länge han är med blir han förstås en stor tillgång för Visby/Roma och den spännande satsning som görs ute på ön.

* * *

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans