Desktop ad in article Mobile ad in article
I Hockeyettan spelar man hela säsongen och hela slutspelet med en huvuddomare och två linjemän. Att då plötsligt ändra formatet och kasta in en ytterligare domare blir en omställning. Kanske inte jättestor, men ändå en omställning.
Fler ska trängas om utrymmet på isen, spelarna är inte vana vid att det är fyra domare och beroende på vilka det blir som får döma är det inte säkert att domarna är vana att döma i par heller.
Kommer det ner rättsskipare uppifrån högre serienivåer är det väl en sak, men frågan är hur juste det är mot befintlig domargrupp i Hockeyettan. De har precis som spelarna kämpat en hel säsong och det är klart att de bästa borde belönas med att få döma säsongens viktigaste matcher. Å andra sidan, finns det så många top notch-domare i Hockeyettan att det räcker till att tillsätta dubbla huvuddomare till alla 30 matcherna i en kvalserie?
Att ha det som experiment under serien förefaller mer rimligt (om man nu prompt måste) än att kasta in det i säsongens viktigaste matcher. När en plats i Hockeyallsvenskan står på spel.
Dessutom, inte att förglömma, domare kostar pengar. Och det är klubbarna som betalar domararvodena. En större kostnad för klubbarna som redan töjer ganska bra på plånboken med tanke på alla resor i slutspel och kvalserien alltså.
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.









