Desktop ad in article Mobile ad in article
Ska man se till helheten i matchen mot Skövde var det inte mycket snack om att Karlskrona är ett bättre lag. Skövde stred tappert och imponerande efter sina resurser (man slet verkligen stenhårt på sina spetsspelare) och var giftiga i powerplay, men under de perioder i matchen Karlskrona verkligen bestämde sig var det snudd på spel mot ett mål. Laget gjorde en bra förstaperiod utan att riktigt skapa de där sylvassa chanserna och ju längre tredje perioden led desto mer tornade KHK upp sig som en jätte. Då vann man också fler dueller längs med sargerna och dikterade tempot i spelet.
Kort och gott, den offensiv som man i flera säsonger har eftersträvat finns där. Powerplay har börjat fungera och ikväll var det dessutom rätt spelare som fick göra målen när både Alexander Bergström och Filip Cruseman fick hitta in i målprotokollet. Med en seger kommer självförtroende. Det finns ingen anledning att hetsa upp sig.
Sen finns det fortfarande sjukdomar i spelet. Det kan man inte blunda för och det är möjligt att det bitvis ganska släpphänta försvarsspelet ligger på coachen. Men då måste man också stanna upp och reflektera.
I Karlskrona har man köpt in på den idé Eric Karlsson har för sin hockey. Den idén är offensiv. Den idén bygger på att backarna måste få ta risker med puck och mer än gärna följa med upp i banan och fylla på i anfallsspelet. Gör man det, då kommer det också på köpet att försvarsspelet ibland kan bli lite lidande.
Därtill sitter man med en trupp som till stora delar faktiskt är byggd för att spela den där offensiva hockeyn som man misslyckades med mot Nybro i premiären, men definitivt visat upp i de två senaste matcherna mot Halmstad och Skövde. Det är inte direkt så att en backsida med Jesper Solomon Frisell, Christoffer Rasch, Roope Reini och Gustav Berglund plötsligt kommer börja spela supersolid defensiv bara för att det kommer in en ny coach.
Däremot måste man verkligen fundera över sina andraperioder. I fyra matcher har man gjort fyra riktigt svaga mittenperioder och så kan man ju inte ha det.
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.









