MJÖRNBERG: Det är bara att glömma underdog-stämpeln
Krönikor

MJÖRNBERG: Det är bara att glömma underdog-stämpeln

Publicerad 29 juli 2022 22:12 | Senast redigerad 30 juli 2022 10:00
Juli börjar lida mot sitt slut och äntligen börjar transfermarknaden leva igen och lite spelare presenteras av sina nya klubbar.
Det gör att det finns en hel del att fundera över.

Det har förvisso varit en väldigt dåligt bevarad hemlighet att Jesper Hultberg ska lira med KRIF i vinter, men nu när han slutligen är presenterad är det bara att konstatera att det där med att vara underdog, det är bara att glömma.

KRIF gillar ju det som bäst när de är lite uträknade. När de får slå ur underläge och inte har så mycket att bevisa. 

Men laget som ställs på isen till kommande säsong ser oerhört intressant ut.

Vi kan kalla det lite av en fortsättning på fjolårets storsatsning där beprövade namn som Martin Pärna, Oliver Olsson och Noa Lindqvist Muci stannar tillsammans med de eviga trotjänarna Sebastian Magnusson och Andreas Nordfeldt. Men där man också fyller på med spetsiga speedkulor som Lucas Jidenius och Rasmus Koskinen och så nu även murbräckan Hultberg.

Fjolårssäsongen var kanske inte hans främsta då han tappade glöden i Mörrum och bananskalshalkade in i Karlskrona. Men den store centern har under tidigare säsonger med laxarna visat vilken offensiv kraft han kan vara i Hockeyettan.

Backsidan må kanske fortfarande vara lite av ett frågetecken, men offensivt har KRIF material till åtminstone tre riktigt bra kedjor och Felix Tengvall och Emil Cederlund kommer utgöra ett av ligans mest intressanta målvaktspar.

Det är bara att glömma underdog-stämpeln för KRIF. Det Emil Ivansson har byggt är ett lag som bara SKA ta sig till Allettan.

* * *

Desktop ad in article Mobile ad in article

Är Johannes Nilsson en frälsare för Karlskrona?

Nja, det kan väl diskuteras, men det framstår som en bra värvning för att skapa ett större djup i en annars lite väl tunn trupp.

Det må ha varit en i svag östserie, men anfallaren har visat att han kan prygla in poäng i Hockeyettan och det skadar inte att ha in mer allsvenska meriter i truppen. Sejouren i Vita Hästen blev väl (som för så många andra) ganska floppartad, men Nilsson gjorde ändå 15 mål för Väsby i Hockeyallsvenskan säsongen 20/21.

I en trupp där tanken tycks vara att ha mycket erfarenhet och rutin genom hela bygget passar Nilsson som en perfekt pusselbit och även om det kanske inte är Hockeyettans flashigaste stjärna är känslan att hans namnteckning på kontrakt kommer vara väldigt bra för Karlskrona.

* * *

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans