MJÖRNBERG: Bra, men en storsatsning?
Krönikor

MJÖRNBERG: Bra, men en storsatsning?

Publicerad 10 juli 2021 16:33 | Senast redigerad 10 juli 2021 19:30
Senaste värvningen in i truppen är skicklige backen Anton Avehag, ytterligare en stark men inte överväldigande värvning. Om man tittar på Bodens värvningsarbete och truppen som helhet ser det inte riktigt ut som den där storsatsning man kanske hade förväntat sig. Bredden är grym, men finns spetsen (än)?

Boden nämns i tid och otid i samma andetag som Nybro, Karlskrona och Hudiksvall. De storsatsande klubbarna som inte har något annat än allsvenskt avancemang för ögonen.

Det är på sätt och vis förstås sant. Självbilden i norr är att klubben ska upp och det är för det man spänner musklerna. Man vill tillhöra den yppersta spetsen i Hockeyettan.

Men tittar man på lagbygget så här långt är ett litet njaaaa på sin plats.

Boden har värvat bra, bitvis riktigt bra, men allt som allt går det inte att säga att man värvat som en ”storsatsning”.

Desktop ad in article Mobile ad in article


Bland de yngre förmågorna som plockats in finns säkerligen potential till utveckling och Linus HedmanRobin HöglundElias EdströmJacob Karlsson och Anton Avehag är samtliga riktigt bra spelare på nivån. Killar som många andra Hockeyettan-föreningar skulle älska att få in i sina trupper.

Men som helhet och grupp betraktad är det tveksamt om den där yppersta potentialen för att vara bäst finns där. Boden så som truppen ser ut i dagsläget är mer en uppvisning i våldsamt imponerande och stark bredd än sylvass spets.

Trots en forwardssida med 15 spelare ser det ut som att den riktiga edgen saknas. Man har inte riktigt ersatt flyktade förstalinespelare som Kristoff Kontos och Sebastian Kaijser.

Stommen är kvar sedan tidigare och det är en väldigt kompetent sådan med så väl hårt arbetande krigare som lite finess. Flera spelare som faktiskt har erfarenhet av att kvala mot Hockeyallsvenskan. Men samtidigt har just den gruppen av spelare misslyckats med att ta klubben till den yppersta toppen tidigare.

Desktop ad in article Mobile ad in article


Det går inte att se truppen som något annat än en stabil grund med potential att växa och som ska klara av grundserien utan några större problem. Men som måste spetsas till om drömmen om avancemang till Hockeyallsvenskan ska kunna gå i uppfyllelse.

Jag tror dock inte supportrarna behöver oroa sig.

Det här laget kommer förstärkas under säsongens gång.