KARLSSON: Glödhet kandidat till poängligasegern
Krönikor

KARLSSON: Glödhet kandidat till poängligasegern

Publicerad 14 maj 2020 16:24 | Senast redigerad 17 maj 2020 15:03
Hela vintern och hela våren har jag varit säker på att Leon Bristedt kommer spela i NHL nästa säsong. Jag var inte bara säker på att han skulle skriva NHL-kontrakt alltså, utan på att han faktiskt skulle spela i NHL. Det fanns liksom ingenting som tydde på något annat.
Han har varit en av SHL:s bästa forwards i två säsonger, och spelat i landslaget båda åren. Han är dessutom långt ifrån bara en poängspelare. Leon Bristedt följer egentligen det perfekta mönstret för att skriva ett NHL-kontrakt. Men han blir kvar i SHL.

Jämför vi med många andra SHL-stjärnor som skrivit NHL-kontrakt som free agents de senaste åren har få känts lika mogna, redo, färdiga (kalla det vad du vill) för att åka över till Nordamerika och verkligen ta en plats. Men Leon Bristedt kommer inte åka över den här gången. Han kommer göra ett tredje, kanske till och med ett fjärde, år i SHL först.

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans