- Personlig seger mot tidigare NHL-stjärnan.
- Så tränade Juniorkronorna i powerplay.
- Han ser ut att bli målvaktsvalet i premiären.
{{ PAYWALL LIMIT }}
Dag 0 och 1
Klockan slog precis 22:00 lokal tid när den pratglade piloten tog ner Air Canada-kärran som hade tagit lite drygt fyra timmar på sig att ta sig från Toronto till Edmonton. Min JVM-resa började långt innan dess.
Redan i söndags klarade jag av den första etappen av resan, då en fullsmockad buss tog mig från Skellefteå via arbetsplatsen som kallas E4:an och ned till Umeå. Därifrån gick flyget tidigt på måndagsmorgonen till Arlanda och därifrån vidare över Atlanten. På planet över till Kanada såg jag sju tyskdubbade avsnitt av The Middle, en film (The Last Bus, fin!), någon tveksam promo-film för fotbolls-VM i Qatar, lyssnade på några intressanta poddar och sov exakt noll minuter. Efter en lång mellanlandning i Toronto lyfte sedan det något försenade planet vidare till JVM:s värdstad.
Med på planet till Edmonton fanns även Daniel Brière, assistent till Philadelphias general manager Chuck Fletcher. Han åkte business class tillsammans med någon annan representant från Flyers, och såg ut att mysa på rätt bra av vad jag kunde skymta bakom draperiet. Business class eller inte så vann trots allt jag tävlingen om mest benutrymme på planet.
På resande fot är det de små segrarna som räknas.
***
Under tisdagen såg jag den första perioden av premiärmatchen mellan Tjeckien och Slovakien (som Tjeckien vann med 5–4) inför de närmast sörjande innan jag skyndade mig till träningshallen intill matcharenan för att se Tre Kronors träning inför onsdagens premiärmatch mot Schweiz.
Träningen var cirka 45 minuter lång och kretsade mycket kring special teams. Av vad jag kunde utläsa från läktaren så matchade Tomas Montén sina två PP-formationer (1-3-1) enligt följande:
PP1: Emil Andrae; Fabian Lysell – Åke Stakkestad – Isak Rosén; Liam Öhgren.
PP2: Helge Grans; Jonathan Lekkerimäki – Theodor Niederbach – Oskar Olausson; Daniel Ljungman.
Liksom i förberedelsematcherna inför turneringen så hackade PP-spelet även på träningen, då formationerna allt som oftast inte lyckades ta sig in i anfallszonen, men man ska trots allt inte dra för stora växlar av en special teams-träning.
Både Simon Edvinsson och Anton Olsson saknades på lagets sista träning inför JVM-premiären mot Schweiz. Backarna utgick med skadekänningar i genrepet mot Kanada och deras medverkan i premiären kommer vara oviss fram till att laguppställningarna inför kvällens match blir officiella. På Montén lät det emellertid hyfsat hoppfullt att de båda skulle vara tillgängliga för spel redan i kväll. Oavsett om de spelar eller ej så är det inga större besvär någon dras med, var intrycket jag fick av Montén.
Eftersom det är tidig matchstart (12:00 lokal tid) genomför Juniorkronorna ingen morgonvärmning under onsdagen. Carl Lindbom och Calle Clang drillades av målvaktstränaren Peter Andersson efter att lagträningen var över, samtidigt som Jesper Wallstedt klev av i samband med träningens slut.
Indikationerna är alltså att Wallstedt vaktar kassen mot Schweiz i dag.
***
Noterat från premiärdagen: Reservmålvakterna slipper öppna båsdörren för sina lagkamrater på grund av platsbrist på bänken. Bra. Dock var Lettlands reservmålvakt Patriks Berzins placerad på skotträknartjänst. Att han dessutom satt med målvaktsmasken på sig på bänken gör nästan saken ännu värre. Där finns det minst sagt utrymme för förbättring.
***
Med allt detta sagt känns det grymt kul att vara i gång här borta i Edmonton. Det är detta jag gått och väntat på sedan jag gick på semester i midsommar och det blir minst sagt en lite hetare start på säsongen än vad man som hockeyreporter annars är van vid i mitten av augusti.
Vi får se hur den här dagboken mynnar ut, men något liknande detta inlägg lär det väl bli. Lite personligt med glimten i ögat, samtidigt som hockeyn och framförallt Sveriges framfart i turneringen ska få ta plats.
Allt gott!





