- Han står näst på tur i Leksand.
- "En spelartyp som jag tycker att NHL-scouterna borde älska"
- "J20 Nationells absolut mest dominanta spelare och Sveriges hetaste talang just nu"
- "Jag tror att vi i Sverige riktigt har fattat hur bra han faktiskt är"
{{ PAYWALL LIMIT }}
Victor Johansson, Leksand
Leksand har haft problem i SHL under inledningen av säsongen och backsidan har inte alls kommit upp i nivå. I J20-laget har man däremot en av de backarna som har imponerat allra mest på mig i säsongsinledningen. Victor Johansson har verkligen tagit stora kliv och blommat ut till en toppspelare i J20 Nationell.
Jag tycker inte att han får alls lika mycket uppmärksamhet som han borde få och snart borde en chans i landslaget vara på sin plats. Inte minst till våren när U19-spelarna får chansen att visa upp sig inför den kommande säsongen.
Han är en spelskicklig back som har blivit en gigant över hela banan. Om det är någon av sina juniorbackar som Leksand ska prova i A-laget är det definitivt Victor.
18-åringen har stått för elva poäng första tolv matcherna i J20-laget och har även +10 i +/- vilket är imponerande på tolv matcher, även om just det mätverktyget har en del brister. Det hade varit kul att se hur hans spelsinne och rörlighet hade hanterat seniorhockeyn. Nu när Lucas Lagerberg också är borta ser jag Victor som den junior som på sikt konkurrerar absolut mest om en plats i Leksands A-lag.
Kanske kommer chansen redan nu kommande veckor när storebror Anton är skadad?
Dessutom: En fjärderunda av Toronto kan komma att se ut som ett genidrag inom bara ett år eller två.
Melker Sigurd, MoDo
En spelare som jag la märke till under TV-pucken 2022 som jag upplevde då stack ut med sin rörlighet. Efter en bra U17-säsong tog han förra året steget upp till J20-laget på heltid där offensiven blev lite lidande.
I år tycker jag att säsongsöppningen har varit väldigt rolig att se.
Hur han tar för sig och utmanar sina motståndare gång på gång är en ny dimension av hans spel på J20-nivå som gör honom till en väldigt bra tvåvägsback. Precis som med Victor är det här en spelare jag tror Magnus Hävelid kommer att prova i U19-landslaget under våren. Hittills har det blivit nio poäng på 13 matcher den här säsongen.
Jag är också rätt övertygad på att han kommer få göra ett par minuter i A-laget, och klara av det, den här säsongen om MoDo behöver assistans.
Arvid Drott, Djurgården
Det här har länge varit en personlig favorit hos mig. Det var väldigt kul att se hur han fyllde rollen som Jakob Ihs Wozniak och Anton Frondell lämnade efter sig när de tog steget upp till Småkronorna redan förra säsongen. Stora skor att fylla, men jag tycker att Arvid gjorde det på ett väldigt bra sätt.
Dessutom har han en annan edge i sitt fysiska spel där han nu börjar bli en riktigt spännande powerforward. Här kan vi snacka tung att möta över hela banan. Lägg där också till ett bra och hårt skott som gör att han är användbar i powerplay.
När vi pratar Djurgården och deras talanger tycker jag ofta att Arvid glöms bort lite. Det är enligt mig ett misstag, för det här är en kille som börjar se väldigt intressant ut. Hittills har det blivit tio poäng på tio matcher och det här är också en spelartyp som jag tycker att NHL-scouterna borde älska.
Det ska bli intressant att se vilken roll han får i Småkronorna framöver och inte minst när det börjar vankas VM och laget förhoppningsvis är komplett.
Ivar Stenberg, Frölunda
Jag vet inte om det är fel att ha med en ÖVERLÄGSEN poängkung på en sån här lista, men är det inte märkligt att vi inte pratar mer om Ivar Stenberg när vi pratar 07-kullen?
Med all rätt finns det spelare som Jakob Ihs Wozniak, Anton Frondell, Filip Ekberg, Viktor Klingsell med flera som har fått rubriker. Den vars utvecklingskurva dock går rakast uppför just nu är Ivars. Redan i slutspelet förra året förbländades jag av hans dominanta spel i J18-laget.
Och till skillnad från de andra jag nämnde var det också där han spelade hela förra säsongen. Kanske är det därför som han har fallit lite i skymundan. Men här tycker jag också att Frölunda ska ha en stor eloge för hur man har hanterat honom. För ett år sedan var han inte den största i växten och man valde då att behålla honom i J18 Nationell, där han ganska tidigt var uppenbart för bra. Tålamodet fanns dock där och Frölunda valde att ha kvar honom där hela säsongen innan man i år plockade upp honom.
Vad händer då?
Jo, 26 poäng på tio matcher och en poängligaledning på tio (!!!) poäng. Ta in det. Då kan vi prata allt vi vill om att J20 Nationell är "sämre än någonsin" och inse att det i det här fallet inte spelar någon som helst roll.
Det jag har slagt mig av när jag har sett hans matcher under säsongen är hur han hela tiden vinner tillbaka pucken och skapar lägen från i princip ingenting. Han är J20 Nationells absolut mest dominanta spelare och Sveriges hetaste talang just nu. Och jag tror att vi kan få se ett riktigt häftigt race mellan honom och Viggo Björck om vem som blir den först draftade svenska spelaren 2026, och om någon av dem kan utmana Gavin McKenna.
Ivar är nämligen en sen 07:a och har en säsong till på sig innan det är dags. För att jämföra gjorde Leo Carlsson 27 poäng på 14 matcher i J20 Nationell motsvarande säsong innan han kallades upp till SHL-laget...
Sascha Boumedienne, Boston University
Det här är en back som jag inte tror att vi i Sverige riktigt har fattat hur bra han faktiskt är. Det finns en ganska uppenbar nordamerikansk-touch över hans spel som gör att han skiner med pucken i anfallszonen. Utan den kanske det inte ser riktigt lika spektakulärt ut.
Men faktum är att han ligger väldigt långt fram i sin utveckling och fortsätter att få stora vitsord.
Att spela i NCAA som U18-spelare är extremt ovanligt, förra året var det exempelvis bara den blivande draftettan Macklin Celebrini som gjorde det. Totalt får jag det till att det är sju spelare, inklusive Sascha, som har gjort det senaste tio åren. Han är också den första svensken i historien att göra det.
Lägg därtill att han också spelar i ett av NCAA:s bästa lag som går för att utmana om titeln, så det är inget dåligt lag som han har tagit en plats i. Precis som för Tom Willander förra säsongen kommer det nog att krävas en startsträcka för att komma in i tempot, men när det väl händer då kan det bli riktigt bra. En trolig förstarunda som jag upplever är lite "bortglömd" här i Sverige.
Första rapporten från Boston gör också gällande att han gjorde en stabil debut och ser ut att kunna ta en topp fyra-roll i laget den här säsongen.





