Framtidens stjärnor: Skellefteå J18 – kommentarer om ALLA spelare
Krönikor

Framtidens stjärnor: Skellefteå J18 – kommentarer om ALLA spelare

Publicerad 25 januari 2024 17:00 | Senast redigerad 08 januari 2025 14:15
Tillsammans med lagens huvudtränare går Hockeysverige.se igenom samtliga lag i J18 Nationell – med kommentarer på ALLA spelare. I dag är det dags för Skellefteå AIK.
  • Spetsforwarden hyllas: “Det är två fötter på jorden”
  • Jämförs med Robert Rosén: “Gör väldigt mycket poäng”
  • Snodde 08:an från rivalen: “Väldigt bra skott”
  • Blivit omskolad till back: “Starkast i laget”
  • Imponerat direkt: “Han har bäst skott i laget”

Skellefteå AIK

Läs allt om Skellefteå J20 här – kommentarer om ALLA spelare.

Läs alla texter om J18 Nationell här.

Talang efter talang slussas upp genom Skellefteå och in i SHL. Föreningen har bevisat att de är en av landets främsta på att utveckla talanger och har verkligen skördat frukterna från detta, men vad är det egentligen som ligger bakom det hela? 

J18-lagets nye tränare, Johan Jönsson ger sin syn på Skellefteås framgång efter en höst där han tagit denna senaste kull till en tredjeplats i den regionala serien - och sett en hel drös spelare redan få chansen i J20. 

– Den J18-kullen som vi har här är väldigt stark. Många har fått chansen uppåt och gjort det bra, säger Johan Jönsson.

Tillsammans med huvudtränaren går Hockeysverige.se nu igenom alla spelare i truppen, och djupdyker i Skellefteås juniorverksamhet.

Här kan du läsa alla texter i artikelserien “Framtidens stjärnor”{{ PAYWALL LIMIT }}

Det ligger bakom framgången: “En enorm skillnad”

Till denna säsong flyttade Johan Jönsson norrut. Efter fem år i Oskarshamns J20 var det dags för en ny utmaning. Det blev ett jobb i en av Sveriges mest framgångsrika juniorverksamheter. 

Skellefteå fortsätter nämligen att producera topptalanger i rasande takt och gynnas av detta i SHL. Denna säsongs SHL-upplaga har hela åtta spelare som representerar sin moderklubb samt betydligt fler som tagit sig fram genom juniorlagen. Och fler kommer det att bli. 

Hur är det att jobba i Skellefteå?
– För det första, det kanske mest uppenbara, faciliteterna. Vi har isytor, stort gym och så vidare. Det går inte att klaga på förutsättningarna. Man vande sig i Oskarshamn med en isyta och fick hitta lösningar hela tiden. Här finns inte samma problem. Sen finns det en möjlighet att utvecklas här, inte bara för spelare. Det finns väldigt bra förutsättningar för oss ledare att bli bättre också. Vi har sportmöten med alla, A-lag, junior, damlag och ungdomstränare där man alltid kan man lära sig något nytt. 
– Jag var även med A-laget när de mötte MoDo borta och då fick jag stå i båset med kostym. Man får vara med och kan jämföra och se vad de gör annorlunda. Det är en enorm skillnad. För att vara en så stor förening som Skellefteå ändå är så är den väldigt familjär. Det är vidöppet här, öppna dörrar överallt. 

Hjälps spelarna också av öppenheten mellan lagen? 
– Ja garanterat. J18, J20 och A-laget sitter i samma korridor så det blir ett naturligt steg två meter åt vänster varje gång. Det blir det här naturliga att man träffas i korridoren och att alla vet vilka de är. Sen är det många egna produkter i A-laget så de känner varandra sedan innan också och kanske fasas in lite snabbare jämfört med i andra lag. 

Även denna säsong är Skellefteå ett av de SHL-lag som ger mest speltid till juniorer. Vad är det som ligger bakom framgången på juniorsidan?
– Vi lägger väldigt mycket vikt på träningen. Sedan är det mycket video, både för laget och individer. Men vi lägger mer krut på träning än på matcher här. Redan under sommarträningen ligger vi på nio pass i veckan, så att de vänjer sig. Vi tränar inte för att bli bra till helgen, utan för att vi ska pumpa upp så många spelare som möjligt till A-laget. Det är en stor fråga du ställer, men någonstans där ligger det tycker jag, utifrån den stunden jag varit här. 

Laget

Flera 06:or och 07:or har redan varit uppe i Skellefteås J20. Bland annat har målvakten Carl Axelsson lyfts upp redan som 17-åring och spelat sig till en plats i U18-landslaget. Ruljansen på spelare är stor och hela tiden trycker juniorerna på underifrån. 

Här kommer kommentarer om samtliga spelare, tillsammans med Johan Jönsson.

Målvakter

Casper Ruud, född 2006: Casper är väldigt duktig, väldigt driven och har ett stort tålamod i sitt spel vilket ger honom fördelar. Det tycker jag med mitt otränade öga. Sen är han en otrolig tävlingsmänniska, vill alltid ge sitt yttersta. Förlorar han till exempel i smålagsspel brinner det till enormt i huvudet på honom. 

Caspar Lampe, född 2008: Caspar har behövt anpassa sig lite efter flytten till Västerbotten. Han har gjort det och har utvecklats enormt från dag ett till nu. Lampe är också väldigt driven och ju längre han har varit här desto bättre har han blivit. 

Övergripande kommentar: De två har hittad varandra bra och har kunnat sporra varandra. Vi har delat sysslan ganska jämnt mellan dem, det är ingen uttalad etta. Prio är att båda ska stå mycket och ofta för att få så bra utveckling som möjligt.

Carl Axelsson inför SHL-mötet med HV71 11 januari. Foto: Bildbyrån.

Backar 

John Anthony, född 2006: Johns främsta styrka är skridskoåkningen. Han är väldigt bra på att ta fram puck och på att behandla den, vilket han också väldigt duktig på att utnyttja. Precis som alla här är han även driven. 

Måns Bystedt, född 2007: Måns kom hit förra året, hade en del skador, men nu har han kommit igång. Största styrkan där är också skridskoåkningen. Jag skulle hävda att han är vår bästa skridskoåkare i laget, både tekniskt och fartmässigt. Det gör att han är ett hot när han fyller på i anfallen. 

Erik Häggblad, född 2007: Också ny för i år, ny från MoDo. Även han har mognat sedan han flyttade upp hit. Han hade det kanske lite tufft i början, men har utvecklats och blivit riktigt jäkla bra. Hans största styrka är spelförståelsen, han har väldigt mycket tålamod med pucken, väntar på rätt läge och hittar passningen. Sen är han väldigt rörligt. Mer lagd åt det offensiva hållet. 

Noel Ingelsson, född 2007: Även han ny för i år från MoDo. Han är mer åt all round-hållet. Har bra tålamod med pucken likt Häggblad och spelar sig verkligen ur situationerna. Det är fördelaktigt för oss. Det är ju det vi vill att alla backar ska göra. 

Otto Johansson, född 2007: Otto är precis som Ingelsson mer lagd åt all round-hållet. Han är fysisk i sitt spel och har kanske sin största styrka i spelförståelsen likt många av våra egna backar som har fostrats här, det här att alltid spela sig ur situationerna. 

Zeb Lindgren, född 2007: Kom i mitten av förra säsongen från Björklöven. En storväxt back för att vara förstaårs J18. Han är otroligt rörlig på fötterna och har otroligt bra puckbehandling. Han har utvecklats på ett jättefint sätt denna säsongen och fått chansen i både landslaget och J20. Från dag ett till idag har han lagt ner mycket tid och fått bra betalt för det. 

Josef Nyström, född 2006: Josef är en defensiv back, han har sin styrka i det defensiva och det fysiska spelet. Han har också en bra balans, jagar inte tacklingar, utan har rätt spelförståelse för att veta när han ska vara fysisk och när han behöver jobba med klubban. Det gör att han är en väldig tillgång i det defensiva spelet. 

Olof Hjalmar, född 2006: Blivit omskolad till back inför säsongen. Likt Josef är han mer lagd åt det defensiva hållet. Jag skulle hävda att han är starkast i laget, vilket han utnyttjar i spelet utan puck. Vet när han ska jobba med klubban och när han ska smälla på. En jättetillgång i spelet i egen zon. 

Hur kommer det sig att han blev omskolad nu? 
– Förra året var han både forward och back vad jag förstått. Man såg att han var bättre i spelet utan puck. Med den storleken kanske det är bättre att bli back och ha spelet framför sig. Det var klart redan innan jag kom, som förening tyckte vi att man kanske gör sig bättre som back när man kan använda det fysiska spelet mer. Den delen behövs ju också.

Övergripande kommentar: Det har fungerat bra. Vi har många backar när alla är friska och krya, men det har löst sig när A-laget haft skador och sjukdomar. J20 har flyttat upp spelare och då har även vi flyttat upp till J20, så på ett sätt har det varit bra att vi har många. Denna säsong har det verkligen behövts. 

Forwards 

Isak Bjuhr, född 2007: Egen produkt. Första året i J18. Han har väldigt bra klubbteknik, en teknisk forward som kan ta sig förbi sin motståndare med hjälp av den. 

Tim Dahlgren, född 2007: Också egen produkt. Tim är väldigt skridskostark, bra på att ta in pucken i offensiv zon. Han har farten och är bra på att täcka puck. En tempostark och puckskicklig forward. 

Elis Hansson, född 2007: Elis är verkligen en energispelare. Han kör, smäller på, käftar med motståndare och pushar lagkamrater. Lite lagd åt powerforward-hållet. Väldigt uppskattad av lagkamraterna. Sen har han spelförståelse och ett bra skott också. 

Liam Hedman, född 2007: Från Skellefteå. En center som är smart i spelet utan puck. Han vet var han ska ligga i båda zoner. Lite mer åt det analyserande hållet, en väldigt smart center. 

Max Johannesén, född 2008: Spelade i Täby förra året. Precis som Lampe hade han det lite tufft i början efter flytten. När han har klarat av det har han utvecklats sjukt mycket. Han är en smart center som har sin största styrka i spelförståelsen. Han letar hellre pass än att skjuta, vilket man kan slita sitt hår över ibland, men han är väldigt bra i passningsspelet. 

Viktor Klingsell, född 2007: Han är en otroligt skicklig forward, det går inte att sticka under stolen med. Han kom förra året och hade en liten anpassningsperiod då. Han har varit otroligt nyttig för laget. Han är en poänggörare, både mål och assist. Det har också gett honom chansen i landslag och i J20 och så vidare. Det är också en kille som bara blivit bättre ju längre säsongen gått. 

Han har gjort väldigt bra ifrån sig i landslagssammanhang och nämns som ett stort löfte inför NHL-draften 2025, håller han fötterna på jorden? 
– Det är fullt allvar. Han har fötterna på jorden, han har bra värderingar, han har bra familj. Han har kommit från landslagssamlingar där han gjort mycket poäng, men är lika ödmjuk. Han är lyhörd och vill väldigt mycket. Det är två fötter på jorden, verkligen.  

Viktor Klingsell i landslagsdressen. Foto: Bildbyrån.

Theo Landström, född 2006: Varit uppe lite med J20 också. En center som är spelskicklig och har sin största styrka i spelförståelsen. Han vet när han ska passa och inte, han vet när man ska ta in pucken i anfallszon, när man ska dra ner den bakom backarna eller vända hem. Väldigt smart med pucken. 

Viktor Lundström, född 2006: Största styrkan är det offensiva spelet. Han gör väldigt mycket poäng, vann väl poängligan i norra serien innan jul. Teknisk och har spelförståelsen, gör fler assist än mål. Jag skulle nästan vilja jämföra honom med Robert Rosén, åt det hållet. Lite långsam på skridskorna, men kompenserar det med enorm spelförståelse. 

Noel Nyberg, född 2006: Likt Elis är han lite mer åt powerforward-hållet, kanske jobbar lite mer i det tysta. Väldigt nyttig i spelet utan puck och i boxplay. 

Ville Renling, född 2007: Många av de som kommer från vår verksamhet är väldigt tekniska och har bra spelförståelse. Där passar Ville bra in. Han vet när han ska släppa pucken och när han ska ta in den. Hittar även bra lösningar i anfallszon och i kortpassnings-situationerna. 

Johan Stenberg, född 2007: Johan är också åt powerforward-hållet. En storväxt forward som sprider energi genom att forechecka, backchecka och smälla på. Har också fått testa på spel i J20. 

Leo Tjälldén, född 2008: U16-landslagsspelare. Kom nyligen från Luleå. Han har inte varit med så länge, så jag försöker fortfarande skapa mig en uppfattning om honom. Det jag har sett är att han är väldigt stark på pucken och har ett väldigt bra skott som man nästan skulle vilja att ha utnyttjar mer. Spelförståelsen är mogen för hans ålder, sen håller han fortfarande på att lära sig hur vi spelar. 

Vincent Wedin, född 2007: Kom också från MoDo till i år. Han är mer lagd åt det offensiva hållet. Skulle hävda att han har bäst skott i laget. Sen är han ett energiknippe, väldigt bra arbetsmoral på och utanför isen. Ibland får man nästan hålla tillbaka honom så att han inte sliter sönder sig själv. En riktig inställningsspelare som utnyttjar sitt skott och får bra utdelning. Fått chansen i J20 också. 

Elliot Ölund, född 2007: Likt Noel Nyberg jobbar han hårt i spelet utan puck. En glädjespridare som är mogen för sin ålder, både i spelet och utanför isen. Väldigt nyttig i defensiva situationer och i boxplay. En superkille att ha att göra med. 

Övergripande kommentar: Även här har det varit fördelaktigt att vi haft en större trupp. Vi har en del offensiva spelare som Klingsell, Lundström, Wedin, Landström och sedan har vi de som gör jobbet utan puck också. Det finns en bra rollfördelning och kombination av alla speltyper, en bra mix. 

“Vi tränar för att vara bra om två, tre år”

Jönssons gäng slutade trea i höstens regionala serie, fyra poäng bakom ettan Luleå. Därmed tog man sig, som så ofta, vidare till J18 Nationell där man nu möter fler av kullarnas toppspelare. Där har det blivit en lite tyngre start, men troligen kommer Västerbottningarna ändå vara att räkna med när slutspelet börjar närma sig.

– Skillnaden för mig att kliva ner från J20- till J18-nivå har varit en anpassning också. Saker jag tar för givet hos en J20-spelare kanske inte finns i den här åldern. Det har gått ganska bra. För oss är det viktigaste att ta oss vidare till J18 Nationell så att vi får bra matcher, sen kvittar det om vi kommer etta eller femma, säger Johan Jönsson och fortsätter: 
– Vi tränar inte för att vara bra på lördag, utan för att vara bra om två, tre år framöver. Utvecklingen är det viktigaste och det har verkligen burit frukt med de talanger som kommit upp här i A-laget. Sen ställer vi självklart upp i matcherna för att vinna. 

Hur stark är kullen? 
– Jag skulle påstå att den J18-kullen som vi har här är väldigt stark, sen har vi en drös 06:or uppe i J20 redan, bland annat målvakten Carl Axelsson. Jag skulle hävda att 06/07-kullen är väldigt bra här. Sen har jag inte så mycket att jämföra med. 

Vilka spelare i den här truppen ligger närmast att vara redo för nästa nivå?
– Just nu är ) uppe ganska ofta, men ruljansen har varit bra, att det inte är samma hela tiden. Många har fått chansen uppåt och gjort det bra så jag vågar nog inte peka ut någon. Zeb har varit uppe nu och gjort det bra, senare kanske det är någon annan. Chansen finns uppåt om man gör det jäkligt bra. 

Viktor Lundström i TV-pucken 2021. Foto: Bildbyrån.

Hockeysveriges profiler

Lagets poängkung: Flera spelare tog sig över 20 poäng under höstserien, men den som till slut toppade interna poängligan var Viktor Lundström med sina 39. Viktor Klingsell som då kom tvåa har inlett starkt efter årskiftet och är med och utmanar nu i hela J18 Nationells poängliga med elva (5+6) på sex matcher.

Lagets yngsta spelare: Av spelarna som nämnts ovan är det Leo Tjälldén som är yngst. Löftet som är född i april 2008 lämnade Luleå nu i januari för att flytta till rivalen Skellefteå. U16-landsmannen har inlett med två poäng på sina fyra första matcher för västerbottningarna.