ENGLUND: Allsvenska siffror som verkligen sticker ut

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Hockeyallsvenskan har kommit i gång ordentligt. Joakim Englund summerar säsongsinledningen genom att ta en titt på en del anmärkningsvärda siffror som poppat upp i statistikraderna.

    Alla allsvenska lag har i skrivande stund spelat sju matcher säsongen 2019/20. Därmed kan säsongen påstås ha kommit i gång ordentligt. Här är en summering av siffror som sticker ut för mig:

    * Modos Jonathan Johnsson står noterad för tolv poäng (3+9). Alltså dubbelt så många poäng som närmaste lagkamrat som är Patrik Karlkvist som gjort sex (3+3) pinnar.

    * Västerviksbackarna Kim Johansson och Alexis Binner ligger etta och tvåa i den interna poängligabörsen med sex respektive fem poäng vardera.

    Dennis Fröland och Alexander Deilert är enda backarna i serien som snittar en poäng/match eller mer med sina sju, respektive åtta poäng.

    bb180923fk044-1562183710.jpegDennis Fröland. Foto: Bildbyrån

    * Skytteligaledaren Albin Lundin (Timrå IK) skjuter inte mest, men bäst. Han har gjort mål på 40% av sina skott. Hans poängbästa säsong i Hockeyallsvenskan, 2017/18, gjorde han 16 poäng. På årets sju första matcher han redan gjort 14.

    * BIK Karlskogas Gustaf Thorell leder plus-minus-statistiken med nio plusmål och har, enligt den, inte varit inne på ett enda baklängesmål med lika många spelare på isen.

    * Poängligaledaren Jonathan Dahlén snittar över två poäng/match. Om det snittet skulle hålla hela säsongen landar han på 111 poäng. Poängrekordet för ligan har Pär Arlbrandt som säsongen 08/09 gjorde 77 poäng. 

    * Kristianstads Kalle Miketinac vinner nästan sju av tio tekningar. Med 69 procent vunna tekningar toppar han naturligtvis tekningsstatistiken. 60 vunna och 26 förlorade tekningar har det blivit så här långt. 

    * Björklövens Joe Cannata ligger i topp i målvaktsstatistiken med sina åtta insläppta mål samt 95,65 i räddningsprocent på sina sex spelade matcher.

    * Utvisningsligan toppas av trion Linus Cronholm (KHK), Christopher Fish (VH) och Sebastian Kaijserr (TIK) där samtliga har 31 utvisningsminuter efter ett matchstraff (5+20min) och tre tvåor var.

    * Björklöven har rivstartat sina matcher och inte förlorat någon förstaperiod. Västerås å sin sida har lyckats med bedriften att inte förlora någon tredjeperiod än.

    * BIK Karlskoga ligger i topp med 32 gjorda mål medan Mora ligger sist i samma kategori med elva gjorda mål.

    * Västervik har släppt in flest antal mål (25 stycken) medan Björklöven är bäst i klassen med sina tio insläppta.

    bb190920bb444-1-1570469439.jpgTobias Liljendahl och Tony Mårtensson.Foto: Bildbyrån/Tobias Sterner

    * Almtuna är det enda laget i ligan som inte har gjort något mål i spel med en man mer på banan. Bäst där är Timrå som gör mål på mer än var tredje power play.

    * Norrlandslagen toppar publikligan där Björklöven har 4 317 åskådare i snitt tätt följt av Timrå på 4 126 åskådare. I botten återfinns Almtuna med 1 206 åskådare och Västervik som har 1 088 åskådare per match.

    * AIK och Vita Hästen har fortfarande en nolla i kolumnen som avser oavgjorda matcher.

    * Sammantaget har special teams bjudit på 66 mål. Fyra har tillkommit i box play och 62 i power play. 

    * BIK Karlskoga leder fairplayligan med 4,86 minuter i snitt/match. Vem kunde tro det för fem år sedan? Karlskrona ligger sist i samma kategori med ett snitt på 16,29 minuter/match.

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: