Inför förra säsongen fanns på SHL-klubbars radar. Någon flytt till högstaligan blev det emellertid inte för 22-åringen, som i stället lämnade Tingsryd för spel i den hockeyallsvenska konkurrenten Mora.
Där har Levinsson visat framfötterna under säsongen – så pass mycket att han genererat intresse från klubbar utomlands.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Bottenklubben har visat stort intresse
Enligt uppgifter till hockeysverige.se ska finska klubbar vara intresserade av den 22-årige centern tjänster inför nästa säsong. Bland klubbarna som anmält intresse för Mora-centern återfinns bottenklubben HPK, som enligt uppgifter till hockeysverige.se ska vara den finska klubb som visat störst intresse för Levinsson.
Den här säsongen har Ludvig Levinsson producerat 19 poäng (4+15) på 28 matcher för Mora i Hockeyallsvenskan. Med den noteringen ligger han på en femteplats i dalalagets interna poängliga. 22-åringen dras just nu med en skada som gjort att han inte spelat sedan årsskiftet, men centern väntas vara tillbaka i spel inom några veckor.
Betsense in article





