Annorlunda inslag i ligan – sex spännande importspelare i Hockeyettan
Krönikor

Annorlunda inslag i ligan – sex spännande importspelare i Hockeyettan

Publicerad 28 juli 2022 13:00 | Senast redigerad 03 augusti 2022 14:33
Hockeyettan kommer bjuda på några annorlunda inslag till hösten. Idag tittar jag närmare på ett koppel av spelare som ansluter från länder som vanligtvis inte är särskilt välrepresenterade i tredjeligan.

Många importspelare har färgat Hockeyettan genom åren och många av dem kommer från klassiska ishockeyländer. Vi har sett år med mängder av nordamerikaner i tredjeligan och de senaste åren har sportcheferna stått i kö för att fynda i grannlandet Finland.

Men finnar, nordamerikaner och spelare från våra nordiska grannländer Danmark och Norge i all ära. Det dyker också upp en del spelare från lite mer ”exotiska” hockeyländer som värvas för att färga ligan.

Idag tittar jag närmare på sex spelare från länder som vanligtvis inte är särskilt välrepresenterade i Hockeyettan, men som kommer ställa sig på isarna till hösten. {{ PAYWALL LIMIT }}

Christof von Burg, målvakt, Sundsvall (Schweiz) 
Schweiz är förstås inget direkt exotiskt hockeyland i det stora hela, men schweizare i Hockeyettan har för det mesta varit en väldigt sällsynt syn. Christof von Burg har dock börjat bli ett hushållsnamn i ligan. Målvakten kom till Sverige redan inför säsongen 20/21 för att spela i Sundsvalls J20-gäng, men det dröjde inte länge förrän han gjort ett sådant avtryck att han var bofast i a-laget och nu går han in på sin tredje säsong i den blå tröjan. Hade det inte varit för att Sundsvall bitvis spelat en ganska suspekt defensiv hade statistiken varit betydligt starkare än vad den är på papperet.
Christof von Burg. Foto: Bildbyrån.



Davide Schiavone, forward, Kiruna AIF (Italien)
23-åringen hade ambitionen att slå sig in i den italienska VM-truppen, men nådde i slutändan inte riktigt hela vägen fram. Det är dock en intressant forward som gjorde en hel del poäng i Alpligan säsongen som gick. Då hemma i Fassa där han bland annat varit lagkamrat med Hockeyettan-bekantingar som Albin Lindgren, Arvid Ljung och Måns Hermansson. Italienare har varit en ganska ovanlig syn i Hockeyettan och de få som ändå letat sig hit har inte varit så lyckade. Senast någon gjorde ordentligt avtryck var Luca Frigo (KRIF, 15/16). Det ska bli spännande att se om Schiavone kan ändra på den saken.

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans