Många svenskar har gjort starka avtryck i NHL-hockeyn. Många har även blivit ikoner i sina nordamerikanska klubbar. Jag kommer under några veckor framöver plocka ut mitt svenska All-Star Team i några av NHL-organisationerna. Håller du med mig i uttagningarna? Gå gärna in i kommentarfälten på hockeysverige.se:s olika sociala medier och skriv ditt lag.
Lag ett i min resa bland svenska NHL-spelare blir Vancouver Canucks. Totalt har 33 svenskar har spelat i Canucks. Säsongen 1978/79 var första gången vi fick se svenskar i Canucks då svart-gul-röda tröja. Thomas Gradin spelade 613 matcher för klubben och svarade för 197 mål och totalt 550 poäng mellan 1978 och 1986.
– Min första dag i Vancouver? Den minns jag för att jag gick naken in i bastun (skratt).
– Vi hade träningsläger ute på Vancouver Island. Där var det två rinkar och en simhall i mitten. Efter morgonpasset skulle vi ha eftermiddagspass klockan två. Då var det perfekt att gå in och värma upp sig i bastun klockan 12.
– Jag gick in och satte mig på handduken, men då kom det in två kvinnor. Det var inte så bra och det stod i tidningen dagen efter ”Swedish in natural ”. Det var ju en gemensam bastu för kvinnor och män vilket jag inte visste.
– Jag minns också mycket väl första resan över till Vancouver från Köpenhamn som jag och Lasse Lindgren gjorde. Efter ett långt tag sa man i högtalarna att man kunde se Kanada på höger och vänster sida, men man sa inte hur långt det var kvar till Vancouver. I alla fall tog vi ner jackorna och gjorde oss klara för vi trodde att vi var framme, men då hade vi bara rest halva resan. Då förstod vi hur stort Kanada egentligen var.
Vad är din största milstolpe i Vancouver?
– Jag har ingen milstolpe som att jag exempelvis gjort en otrolig säsong. Många spelare har gjort över 1000 matcher, 100 mål eller vad det nu kan vara. Jag var inte heller någon stor målskytt, men kanske en bättre passningsläggare.
– Med tanke på var jag kom ifrån och vad jag var hemma i Sverige så fick jag ändå en hel del utmärkelser under tiden som jag var i Vancouver, men vilken som imponerar mest där… Efter säsongen var det alltid MVP, most exciting player och så vidare. Det var priser jag fick ett antal gånger så det blir inte något av dom.
– Jag skulle säga att det nästan är utmärkelser jag har fått sedan jag slutade spela. Att jag blivit invald i Hall of Fame och sådana saker. Det är nog mer sådana saker.
När jag skulle plocka ut mitt personliga All-Star Team tvingades jag placera spelare så som Alexander Edler och Thomas Gradin på Runner-Up-platser. Inte heller spelare som Patrik Sundström, Lars Molin, Elias Pettersson, Per-Olov Brasar eller Mats Sundin kom med. Även Mikael Samuelsson och Robert Nordmark fanns med i All-Star Team-tankarna.
Så här kom mitt svenska Vancouver Canucks-lag med runner-up att se ut:
Månadsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Ingen bindningstid
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Årsvis
- Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
- Förnyas automatiskt
- Avbryt när som helst!
Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.









