Nu är det klart. Tysklands storstjärna Tim Stützle är redo för spel i JVM, som drar igång nästa vecka.
Stützle, som valdes trea av Ottawa Senators i NHL-draften tidigare i höstas, skadade sig på en träning med Adler Mannheim för ett par månader sedan, och tvingades till en handoperation. Han själv har hela tiden sagt att han förväntar sig att han kommer vara spelklar till JVM-premiären, men det har inte bekräftats.
Förrän nu.
Det är Ottawa Senators general manager Pierre Dorion som säger att Stützle är "hundra procent redo" att spela världsmästerskapet. Därmed får Tyskland tillgång till en av hela turneringens mest spännande spelare.
Stützle spelade JVM redan för ett år sedan, som 17-åring. Då gjorde han fem poäng på fem matcher. I den tyska ligan gjorde han också succé och noterade 34 poäng på 41 matcher för Adler Mannheim. Desktop ad in article Mobile ad in article