På grund av det problematiska coronaläget i Kanada valde IIHF att ställa in samtliga de träningsmatcher inför JVM som var planerade att spelas den 23 december.
Även Juniorkronornas planerade genrep mot Österrike har svävat i ovisshet, men under natten till tisdag, svensk tid, kom lugnande besked från Hockey Canadas håll. Matchen kommer att kunna spelas som planerat, vilket innebär att Juniorkronorna åtminstone får spela en match innan gruppspelet drar igång mot Ryssland på annandagskvällen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
– Även om det blev en match mindre än förväntat så är vi glada att kunna ge alla lagen en chans att spela innan turneringen drar igång, säger Dean McIntosh, vicepresident för evenemang vid Hockey Canada, i ett pressmeddelande.
Sveriges träningsmatch mot Österrike startar klockan 03:00 under natten till julafton, svensk tid.





