JVM i Edmonton tog sin start under kvällen och Juniorkronorna spelar senare i kväll mot Ryssland i premiärmatchen. Desktop ad in article Mobile ad in article
Varje år koras en mästare och Juniorkronorna har som alltid en chans på att nå hela vägen fram. Samtidigt som en mästare ska koras brukar det även vara ett lag som åker ur turneringen, men så blir inte fallet i år.
Under kvällen meddelade IIHF att de har haft en omröstning och då togs beslutet att stoppa lag från att trilla ur turneringen. Detta innebär att nästa års upplaga av turneringen kommer att spelas med elva lag, då Belarus sedan tidigare har kvalat sig in i turneringen. Desktop ad in article Mobile ad in article
Till JVM 2024 är tanken att återgå till tio lag i turneringen, men IIHF har ännu inte tagit beslut om hur det ska gå till. Detta kan nu innebära att två länder kan få se sina juniorlandslag exkluderade under nästa års turnering.





