Utmaningen är något lagets kapten ser fram emot.
– Det känns inspirerande och utmanande. Ett nytt mål är en jäkla drivkraft och att vi nu har möjligheten att ta HV tillbaka till SHL. Allting blir väldigt nytt och jag har inte så bra koll på alla lag så det ska bli kul, säger Önerud till Hockeysverige.se och tillägger:
– Så har jag känt sedan början och det har blivit en starkare känsla nu när vi har hunnit spela några matcher på försäsongen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Känslan från nedflyttningen lever fortfarande kvar i Jönköpingsonens minnen, men som med så mycket annat läker tiden nästan alla sår.
– Det var ju fruktansvärt där och då såklart och väldigt ledsamt ett tag framåt, men sen kommer man till den punkten där det inte blir bättre av att älta. Då får man försöka att fokusera på det som man kan påverka och det är framtiden. Det känns väldigt inspirerande med nya lag, nya domare och nya ishallar. Det blir jäkligt mycket nytt och ett nytt mål att sträva efter, så det är grymt peppat för både min del och för hela laget. Det finns ett jäkla driv i gruppen, men vi inser att det kommer vara en tuff utmaning och sådär.
Var det en självklarhet för dig att stanna efter degraderingen?
– Ja, det var det absolut. Det tog väldigt hårt på en, det som hände i våras, så klubben respekterade att jag behövde åka hem och landa för att släppa det som varit. Man ville hinna släppa det innan man började vända på steken och fokusera framåt, men då blev det väldigt självklart och det är i HV jag vill spela. Det är här jag trivs allra bäst och man är uppvuxen med laget så det var en självklarhet att man skulle var med på den hör resan, säger 33-åringen som efter nedflyttningen skrev på ett nytt tvåårskontrakt i klubben.
Simon Önerud efter degraderingen i våras.Foto: SIMON HASTEGÅRD/Bildbyrån
"DET ÄR KLART ATT DET ÄR PRESS"
Önerud har HV71 som moderklubb och spelade samtliga juniorår i klubben. Debuten för seniorlaget kom säsongen 2007/08 och första seniormålet kom säsongen efter. Säsongerna 2009/10 och 2016/17 vann Önerud SM-guld med HV och med den listan på meriter i klubben kan man väl bara konstatera att hans hjärta är gult och blått.
Att åka ur SHL är ett slag som tar hårt på alla, men för Önerud kan det ha varit lite extra tufft.
Hur gick dina tankar efter förlusten i kvalet?
– Det är klart att man funderade jättemycket där och då. Sedan kom man till en punkt där det inte går att älta och tänka att man skulle ha gjort si eller så. Man kommer inte så långt på det sättet utan det gäller bara att lära sig av det. Nu gäller det att fokusera på framtiden.
Är det något specifikt du har tagit med dig från motgången?
– Det är väl inget speciellt som jag kan komma och tänka på. Det är många små grejer som man tar med sig efter förra säsongen, säger han kort innan det kommer en desto längre analys:
– Jag har en stor revanschlust så klart och jag har lärt mig mycket under tidigare säsonger, men kanske desto mer från i fjol. Jag tänker att jag ska försöka dra nytta av det. En period med motgångar är en period där man kan lära sig mycket. Det kanske är så att man ville väldigt mycket i fjol och att man försökte för mycket på isen, men det hjälper inte att fundera för mycket. Man ska försöka göra det man är bra på och jag tror det kan räcka ganska långt.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Viljan finns kvar, men kanske är den tyglad. Förhoppningarna på Öneruds HV är stora, både från han själv och alla andra. Inför säsongen har nästintill alla experter tippat laget i topp, och det kanske inte går att göra någonting annat.
– Vi känner att vi har ett jäkligt bra lag och att det är spännande. Vi har ett stort mål och det är att ta sig tillbaka till SHL. Vi vet att det är tufft och att det kommer komma en massa gupp på vägen, men vi pratar väldigt mycket om vilka förväntningar vi har utifrån och vilka förväntningar vi ska ha på oss själva. Varenda match kommer vara tuff och det gäller att vi förbereder oss på bästa möjliga sätt. Sedan får man se vad som händer på vägen och hur vi hanterar det,
Innebär det även en stor press på er?
– Det är klart att det är press. HV är en väldigt bra klubb med väldigt bra förutsättningar. Vi har ett bra lag så det är klart att vi känner det, svarar han och fortsätter:
– På ett sätt gillar jag det då folk tror på oss och tycker att vi har ett bra lag. Lite press kan bara vara nyttigt. Det gäller att vi varken kommer in för högt eller för lågt och att vi kommer in och fokuserar på oss själva. Vi ska inte tänka för mycket på vad andra tycker och tänker om oss, vi ska ta en match i taget och tänka på vad vi själva tycker.
Analysen att det är tufft att ta klivet tillbaka till SHL året efter en degradering är inget som Önerud lägger någon större värdering i.
– Bara för att det har varit på ett sätt för vissa behöver det inte vara så nu. Vi vet om att alla lagen kommer se matchen mot oss som lite speciell, men vi är förberedda på det. Både mentalt och fysiskt. Som jag sa kommer det bli tufft från match ett till den sista matchen och det kommer hända saker på vägen som vi kommer få hantera.
Desktop ad in article Mobile ad in article
"KANSKE DÄRFÖR DE BLEV SÅ ARGA"
Under försäsongen har HV71 visat upp ett starkt facit. Mot ligakonkurrenterna har de endast förlorat en match. Förlusten kom mot Västervik och utöver den matchen har det varit imponerande resultat, där 7-1-segern mot Tingsryd och 9-0-vinsten mot Troja-Ljungby sticker ut allra mest.
– Det har känts bra även om det fortfarande finns saker att jobba på. Målen är vi såklart nöjda med, men det finns såklart en del kvar som vi jobbar med. Jag tycker att det känns som vi tar steg hela tiden, säger han om resultaten på försäsongen.
I lagets andra försäsongsmatch ställdes de mot Linköping HC. Efter förlängning kunde HV71 lämna matchen som vinnare, men det var inte resultatet som blev omdiskuterat.
Linköpings nyförvärv, Brian Gibbons, satte in en rejäl tackling på Önerud, som blev liggande på isen. Tacklingen tog hårt, men det är ingenting som har stört HV-kaptenen som återhämtade sig snabbt.
– En liten "wake-up" så här på försäsongen är alltid bra att få, säger han och skrattar.
Det är inget du känt av efter?
– Jag fick en hård tackling och den tog bra på mig, men inte mer än så. Den skakade man av sig på några dagar. Det är ingen fara med mig alls.
Det var en bra dragning du gjorde där innan tacklingen.
– Ja, svarar Önerud kort innan han pausar, tänker till och fortsätter:
– Det kanske var därför de blev så arga, säger han och skrattar ordentligt.
Simon Önerud lyfter Le Mat-pokalen i Jönköping 2017.Foto: STEFAN PERSSON/Bildbyrån
"BARA ETT MÅL – TA HV TILL SHL"
För att HV71 ska lyckas med den direkta uppflyttningen kommer det krävas fina prestationer från samtliga i laget, vilket Önerud har varit tydlig med.
– På samma sätt som jag har förväntningar på resten av laget har jag stora förväntningar på mig själv. Jag vill driva laget framåt och producera såklart. Jag vill vara en spelare som tränarna kan lita på och som är med och bär laget.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Hur känns det inför premiären?
– Vi är jäkligt sugna, alla i laget. Vi är inte riktigt där ännu, men alla vill att det ska dra i gång och vi ser fram emot det. Det kommer bli tufft, AIK kommer såklart komma ut vråltaggade och det ska vi också vara.
Redan i HV:s andra match för säsongen öppnas läktarna för publik och det är en dag som Önerud har sett fram emot.
– Helt fantastiskt att få tillbaka publiken. Det är nästan som två olika idrotter när det är med publik och när man spelar utan. Det ser vi såklart fram emot och man är bortskämd. Man vet hur mycket publiken i Husqvarna Garden har hjälpt oss förut och det kommer de förmodligen att göra i framtiden med. Vi ser fram emot det något grymt och hoppas på att vi får ett fullsatt Husqvarna Garden. Det ska bli helt underbart.
När den Hockeyallsvenska säsongen drar i gång på fredag kommer lagets ledare på isen göra allt för att vinna. När säsongen tar sitt slut är Öneruds mål tydligare än någonsin förr.
– Jag har bara ett mål i sikte och det är att ta tillbaka HV till SHL, säger han avslutningsvis.
TV: Studio Oddset Hockey: Lagen som utgör ett hot mot HV71





