GÖTEBORG (HOCKEYSVERIGE.SE)
Frölunda storsatsar på damhockeyn och har inför kommande säsong i NDHL laddat på ordentligt. Offensivt har Göteborgslaget plockat in tre världsspelare i Hanna Olsson, Andrea Dalen och Michelle Karvinen. En förstakedja i vilket SDHL-lag som helst.
För en av spelarna, Michelle Karvinen, blev den senaste säsongen väldigt speciell då hon spelade för kinesiska laget, Kunlun, som spelar i den ryska ligan.
– Förra säsongen var väldigt speciell. Jag spelade för Kunlun, men även lite i Malmö för att kunna spela med killar och ladda upp inför OS. Sedan avslutades säsongen på ett sätt som inte handlade så mycket om hockey, berättar den finska landslagsstjärnan då hockeysverige.se träffar henne, Andrea Dalen och Hanna Olsson för en intervju i klassiska Frölundaborg.
“Sådant som inte får hända”
Michelle Karvinen fortsätter:
– Det var inte särskilt kul. Hade jag fått göra om avslutet på säsongen en gång till så hade jag åkt hem.
Försökte du åka hem?
– Det blev en väldigt speciell situation där vi fick reda på att hela laget skulle försvinna om vi lämnade. Vi såg till alla som jobbade runt klubben alla spelare… Det hade varit stora konsekvenser för många människor om vi skulle ha lämnat.
– Vi pratade ihop oss och vi som lag var egentligen som man vill att världen ska se ut, att vi var spelare från alla olika ställen. Vi spelade för en kinesisk klubb och vi valde till sist att stanna där, men hockeyn blev inte så viktig. Alla vi tog självklart avstånd från det som hände mellan Ryssland och Ukraina. Det är sådant som inte får hända och var bara hemskt.
Hur mådde ryska spelarna i ert lag utifrån allt som hände?
– Vi hade två, tre ryska spelare i laget och dom mådde inte heller bra. Det blev en otroligt jobbig situation för dom tjejerna och dom tog också avstånd från hela situationen. Många blev ofrivilligt inblandade i den här situationen och som gjorde allt väldigt svårt.
Kallio var idolen
Hanna Olsson kommer från Häslö i Göteborgs skärgård och är väl bekant med Frölunda sedan tidigare, men inte speciellt bevandrad i Frölundaborg där hockeysverige.se träffar trion.
– Jag är mer uppvuxen i Scandinavium då jag kollade på herrarna, men även lite i Wallenstamhallen där dom tränade på den tiden. Jag minns inte första gången jag var i Frölundaborg och har inte spelat så jättemånga matcher här själv.
Vad betydde Frölunda för dig då du växte upp?
– Jättemycket såklart. Det är klubben jag har följt sedan barnsben och där jag hade mina första idoler och förebilder. Frölunda har hängt med mig sedan start. Desktop ad in article Mobile ad in article
Och vem var idolen?
– På den tiden var Tomi Kallio faktiskt, men såklart även Joel Lundqvist. Bland damerna var det Jeanette Svensson. Kanske inte ett så välkänt namn, men vi har samma moderklubb (Skärgården) och hon har gjort ett par landskamper.
– Vi ”conectade” nog för att jag såg henne på daglig basis när hon tränade med Skärgården.
“Ville man till NHL skulle man först åka till Frölunda”
Även Andrea Dalen hade koll på Frölunda under sin uppväxt norska Hönefoss.
– Frölunda är en av dom största klubbarna i Sverige. Klart att jag hade hört talas om dom. Det var Färjestad och Frölunda som var dom stora klubbarna och Djurgården därtill.
– Tyvärr hade jag inga damidoler. Det var dåligt med det. Jag växte upp i en klubb där jag och två till var enda tjejerna. Då blev det mest killar som (Espen) “Shampo” Knutsen och dom här som blev mina idoler.
Michelle Karvinen:
– Frölunda har varit en klubb där många killar velat spelat. Dessutom har Frölunda hockeygym. Jag hade också två lagkompisar som åkte hit, Mikkel Bødker och Lars Eller. Det var nästa steg. Ville man till NHL skulle man först åka till Frölunda för då kunde man ta sig dit.
Trodde du själv länge på att du skulle kunna ta dig till NHL?
– Ja, ett tag då jag var liten ville jag såklart själv spela i NHL. När jag blev äldre förstod jag ”Jaha, det kanske inte kommer funka” (skratt). Där brast drömmen tyvärr.
“En spännande satsning”
Nu har alltså trion som varje säsong legat högt upp i SDHL:s poängligor valt att skriva på för Frölunda som spelat i andraligan. Desktop ad in article Mobile ad in article
Michelle Karvinen:
– Det som fick mig att skriva på var hela satsningen som Frölunda vill göra för damhockeyn. Det är också vad som motiverat mig i min karriär. Nu då jag blivit äldre hittat fram till att det är vad som betyder mest för mig. Därför ville jag vara med på hela den här satsningen.
Andrea Dalen:
– För mig var det lite samma sak. Nu har jag kört på ganska länge i SDHL och tuggat på i samma spår. Att nu få göra något annat, börja om på något sätt och vara med och bidra till utvecklingen framåt betyder mycket.
– Sedan har föreningen tillrättalagt det för oss som individer för att kunna ha en personlig utveckling. Även om jag börjar bli bland äldre spelarna vill jag fortfarande ta steg och bli bättre på saker. Frölunda har en satsning som tillåter oss att göra det. Då tvekar man inte heller så mycket då man får chansen att hoppa på.
Hanna, vad fick dig att välja Frölunda förutom att komma hem?
– Jag håller med om det Michelle och Andrea säger, att det är en spännande satsning som görs. Jag tycker att jag fortfarande är väldigt ung och förhoppningsvis har bästa åren framför mig. Jag vill ta ytterligare kliv min karriär både på och utanför isen.
– Alla möjligheter finns för mig personligen här att ta kliv. Självklart betyder det också en del att få komma hem eftersom att spela för Frölunda är en dröm jag haft sedan jag började spela hockey. Nu äntligen fick jag den chansen.
Hur viktig var det att Kim Martin Hasson och Erika Holst är två av klubbens ledare?
– Klart det är jätteviktigt med bra ledare och med dom ledaregenskaper och framför allt erfarenhet dom båda har. Dom har gjort den här resan vi är inne på nu och har en stor förståelse för hur vardagen är att få ihop.
Michelle, ni har valt att gå ner en serie samtidigt som alla tre är världsspelare, hur tänker du kring det, landslagsspel och utveckling?
– Jag är inte orolig även om vi går ner en division. Jag ser det som att det här kommer bli ett år där vi verkligen kan utvecklas som lag, men också individuellt. Ibland måste man våga satsa lite om man vill vinna något och jag känner att det är värt det. Desktop ad in article Mobile ad in article
“Inte omöjligt att utvecklas”
Andrea Dalen:
– Jag står här med två av dom bättre spelarna i världen så träningsmiljön är bra. Dom två, men även flera i laget bidrar till den träningsmiljön.
– Sedan är det många som i ifrågasätter matchningen den här säsongen, kvalitén på matcherna vi kommer spela. Jag skulle säga att det är lite vad man gör i vardagen och vilket perspektiv man har på det. Du kan ta kliv i din utveckling även om nivån är sämre. Då får man träna på andra saker i stället.
– Har du en bra inställning tror jag inte att det är omöjligt att utvecklas i den här miljön heller.
Hanna Olsson är en av två VM-spelare som klivit ner ett steg. Den andra hittar vi i Färjestad, Emma Murén. Men om det skulle påverka Frölundaspelarens landslags och VM-plats att spela i NDHL är inget hon funderar speciellt mycket på.
– Nej, det är ingenting jag tänkt på eller hade i tankarna då jag skrev på här. Jag tror "Uffe" (Ulf Lundberg) tittar på matcherna och följer min utveckling. Sedan är det upp till honom att ta ut laget.
– I vilken division du spelar i påverkar såklart hur du presterar, men det är faktiskt ingenting jag lagt vikt vid överhuvudtaget.
Drabbades hårt av corona
Senaste säsongen spelade Hanna Olsson i HV71 där hon svarade för elva mål och totalt 32 poäng på 25 matcher.
– Säsongen var väldigt upp och ner. Vi hade en väldigt tunn trupp från början. Att vi sedan åkte på lite skador under resans gång var ganska tufft.
– Jag är enormt imponerad av alla unga tjejer, ”Mirorna” (Mira Jungåker och Mira Markström) och Jenna (Raunio), vilka kliv dom tagit. Det såg vi inte minst på Mira (Jungåker) under VM, att får du chansen att spela, prestera och ta ansvar så tar du också kliv. Det har varit enormt kul att se.
Andrea Dalen tillbringade sin senaste säsong i Linköping där hon svarade för 13 mål och totalt 28 poäng på 30 matcher.
– Egentligen var det lite som en mellansäsong. Det blev inte riktigt som jag tänkt. Bland annat drabbades jag av post-covid. Jag spelade egentligen bara för att överleva och ta nya tag den här säsongen. Jag hade muskelvärk, var utmattad och sådana saker.
Hur mår du idag?
– Bättre, säger norskan med ett leende. Desktop ad in article Mobile ad in article
Gillar pressen
Alla räknar med att Frölunda ska ta steget upp i SDHL redan till kommande säsong, vilket såklart även medför en viss press på dom ledande spelarna att prestera.
Andrea Dalen:
– Press är kul. Det innebär att du har något att spela för och att någon förväntar sig något av oss eftersom vi kommit dit där vi är. Vi har den pressen på oss själva också och att det är ett steg vi ska ta.
– Du kan inte göra mer än det bästa du kan. Ibland lyckas man och andra gånger inte, men det är kul att ha möjligheten att lyckas.
Michelle Karvinen:
– Vi har självklart höga förväntningen på varandra och laget, men vi vet också att det finns väldigt mycket jobb att göra på vägen dit. Nu är det enda som betyder något 9 oktober då vi spelar premiärmatchen. Sedan tar vi en match i taget.
Hanna Olsson:
– Det är en väldigt lång resa och vi är ödmjuka eftersom det här är ett nystartat lag. Det finns mycket att jobba på. Vi satsar långsiktigt också och känner att hela världen inte skulle fallera om det inte gick vägen redan första säsongen.
– Självklart är vi alla tävlingsmänniskor, har höga krav på oss själva och givetvis är att gå upp det stora målet. Desktop ad in article Mobile ad in article
Det finns även många unga tjejer i det här laget…
– Det är största stjärnorna, säger Hanna Olsson med ett leende och får medhåll av sina två lagkompisar.
Hur ser ni på era roller kring den biten?
– Hittills är jag enormt imponerad. Jag har kört sommar-fysen här. Vi började redan sista veckan i april så det har varit en lång försäsong, säger Hanna Olsson och fortsätter:
– Alla unga tjejer puttar in 150 procent varje dag och verkligen kör ”all in”. Dom utmanar oss varje dag och är grymma.
Michelle Karvinen:
– Vi försöker utmana unga tjejerna, men jag tycket även att det är lika mycket åt andra hållet, att dom utmanar oss. Vi kan lära oss väldigt mycket av dom. Jag tror det är viktigt att ha den relationen, att vi lär av varandra.
Andrea, kommer vi se er tre i samma kedja den här säsongen?
– Du får fråga Erika (Holst), avslutar Andrea Dalen med ett skratt. Desktop ad in article Mobile ad in article





