"Han är den bästa spelaren från Göteborg genom alla tider"
Intervju

"Han är den bästa spelaren från Göteborg genom alla tider"

Publicerad 19 augusti 2020 12:59 | Senast redigerad 25 augusti 2020 19:16
För Hockeysverige Plus tar den tidigare Frölunda och Tingsrydspelaren Anders Broström ut sin drömfemma - och minns tillbaka på när han höll på att slå sig in i Boston Bruins.

Anders Broström förknippas starkt med Frölunda och Tingsryd, men det var nära vid två tillfällen att han skulle få göra NHL-debut med Boston Bruins.
– Jag fick en intresseförfrågan från Boston efter finalspelet mot Brynäs 1980. Jag var över till träningslägret med Boston den hösten och det gick jäkligt bra för mig där. Harry Sinden, som var lagets coach, ville skriva kontrakt med mig, men jag kunde inte eftersom jag hade ett år kvar med Frölunda.
– Efter att vi åkt ut mot AIK året efter kom Sinden över till Göteborg och skrev kontrakt med mig. Fast det årets läger gick inte lika bra och klubben ville att jag skulle börja nere i farmarlaget. Då kom svensken fram i mig och jag gick upp till Sinden och bad honom lösa en enkel biljett för mig till Göteborg.

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans