Ludvig Rensfeldt om förlusten och sena utvisningen: "Det som avgör matchen"
Intervju

Ludvig Rensfeldt om förlusten och sena utvisningen: "Det som avgör matchen"

Publicerad 10 december 2021 11:01 | Senast redigerad 11 december 2021 14:33
Djurgården hade trepoängaren i ett järngrepp under gårdagens match mot Växjö. En sen utvisning fick matchen att vända och till slut förlorade Stockholmarna matchen i straffläggningen. Ludvig Rensfeldt stod för dubbla mål i matchen, men trots sin egen prestation vill han nu se mer.
–  Det är två bra mål och det är klart att det är kul att göra mål, men det blir väldigt tungt när matchen slutar som den gör, säger han till Hockeysverige.se.

Att Djurgården just nu befinner sig i en kris är det nog ingen som har missat. På isen har laget inte lyckats ta poäng och utanför isen har det stormat rejält runt klubben. Desktop ad in article Mobile ad in article

Med mindre än två minuter kvar av gårdagens match mot Växjö såg Djurgården ut att vara på väg mot sin blott sjätte trepoängare under säsongen, men en sen kvittering från Växjö satte käppar i hjulet och laget fick nöja sig med en poäng efter att Växjö vunnit pop straffar.

Ludvig Rensfeldt stod för bägge målen i matchen, men var inte nöjd för det. När Hockeysverige.se kommer i kontakt med 29-åringen sitter han på tunnelbanan på väg till Hovet där den bittra förlusten kom under gårdagen.

– Båda målen får jag en pass av “Wille” (William Eklund) och båda går in mellan benen, tror jag. Det är två bra mål och det är klart att det är kul att göra mål, men det blir väldigt tungt till slut när matchen slutar som det gör. Det var en sur förlust, säger han och fortsätter berätta om gårdagens kedjekamrat:
– Det har fungerat bra med “Wille” vi har inte spelat ihop på några matcher, men när jag har spelat ihop med honom och “Sören” (Marcus Sörensen)  har det blivit lite poäng. Jag tycker kedjan med Rhett (Rakhshani) och “Wille” funkar bra och får vi spela lite matcher ihop och gnugga lite så tror jag allting kan bli ännu bättre. Desktop ad in article Mobile ad in article

“KAN INTE SKYLLA IFRÅN OSS”

Rensfeldt anslöt till Djurgården inför årets säsong efter två säsonger i Örebro. Tidigare i höstas berättade han för Hockeysverige.se om valet att byta klubb i sökandet efter en större roll. Just nu ligger fokuset för Rensfeldt däremot inte på sina personliga prestationer, utan allt handlar om laget.

– Jag har fått en betydligt större roll än vad jag hade i Örebro och spelat mer powerplay så det är rätt naturligt. I läget som vi är i är det svårt att tänka på sina egna poäng, Vi måste vinna matcher och det är där vi måste börja, säger han och fortsätter:
– Allt har varit jättebra för mig, men vi har inte vunnit några matcher. Jag har fått så mycket ansvar som jag vill ha, men jag lägger extra tryck på mig för att hjälpa laget vinna fler matcher. Hur man än vrider och vänder på det så måste vi bara vinna matcher. Desktop ad in article Mobile ad in article

En sen utvisning på Sebastian Strandberg har efter matchen blivit hett omdiskuterad och både Nichlas Falk samt Sam Hallam var på presskonferensen eniga om att det inte skulle ha varit någon utvisning. Detsamma gäller Rensfeldt som tycker att det var tufft.

– Den känns väldigt billig och det tror jag alla tycker. Jag såg att Sam (Hallam) också sa det och då är det ganska tydligt att det är så. Det är klart att sånt händer och vi kan inte börja skylla ifrån oss, det är inte domarnas fel att vi ligger där vi ligger. Det är klart att det är surt när det blir som i går, men vi kommer inte få någon hjälp att ta oss upp. Vi måste göra det på egen hand.

Hur mycket påverkar en sen utvisning som den?

– Det är klart att det påverkar. Jag tycker att vi har ganska bra koll efter att vi gör 2-1 och vi känns ganska stabila. Sen är det två minuter kvar och vi får spela sex mot fyra i stället för sex mot fem. Det är klart att det gör ganska stor skillnad och det är klart att det är det som avgör matchen till slut.

Ludvig Rensfeldt. Foto: Bildbyrån

“SÅ SKA VI FÅ DET ATT VÄNDA”

Framåt har Djurgården en match kvar innan uppehållet och ställs redan imorgon mot Växjö igen. Efter matchen imorgon vill Rensfeldt se ett annat resultat.

– Vi har match mot Växjö imorgon igen och vi måste bara jobba. Vi är nöjda med prestationen i går och vi gjorde mycket bra grejer. Det är en match kvar nu så då ska vi ge allt sen är det “break” i två veckor. Vi ska göra allt vi kan för att vinna den matchen och sen kan vi snacka under breaket och förändra det som behöver förändras. Desktop ad in article Mobile ad in article

Hur är snacket i omklädningsrummet, hur ska ni lösa situationen?

– Det är mycket möten så klart, men vi landar oftast i att det är grundjobbet och att vi behöver göra de små grejerna. Vi måste backchecka, forechecka, täcka skott och jobba hårdare än motståndarna. Det är så vi ska få det att vända.

Ludvig Rensfeldt. Foto: Bildbyrån

“DET SKRIVS MYCKET”

Även utanför isen har den senaste tiden varit turbulent. Joakim Eriksson sa upp sig tidigare i veckan och det har stormat rejält runt Linus Videll, som tidigare anmälde klubben för kränkande särbehandling. Rensfeldt försöker att inte fokusera på allting utanför isen, men medger att det kan vara svårt.

– Det är mycket som skrivs och det är mycket som har hänt i och runt om laget. Jag kan inte säga att det inte påverkar, men det är inget som vi kan påverka. Varken situationen med (Linus) Videll eller att Jocke (Joakim Eriksson) nu avgick. Det är tråkigt allting, men vi måste gå vidare och vi spelare måste fokusera på det vi kan påverka, vilket är nästa träning och nästa match. Det kanske låter klyschigt, men det är så det är. Det är bara att försöka att inte läsa allting som skrivs. Det känns bara som det tar mer energi än vad det ger. Desktop ad in article Mobile ad in article

Utöver Videll och Eriksson lämnade Barry Smith tidigare under hösten sin roll som huvudtränare. I stället fick de två assisterande tränarna Nichlas Falk och Mikael Aaro ta över ansvaret. Sedan huvudtränaren lämnade tycker Rensfeldt att det har fungerat bra med den nygamla tränarduon.

– Det fungerar bra och de gör verkligen allt de kan. Precis som vi spelare är de i det här tillsammans och vi ska vända på det. De har gjort ett kanonjobb sedan de tog över huvudansvaret.


TV: Tre Perioder om de nya SHL-tränarnas inledning på sina nya jobb