Västerås IK har storsatsat men flera tunga värvningar inför årets säsong.
En värvning som dock hamnat i skymundan av de stora namnen är Ludvig Östman som hämtats in från Borlänge i Hockeyettan.
Nu har han fått göra sina första matcher i HockeyAllsvenskan som 22-åring.
Desktop ad in article Mobile ad in article
– Jag tycker det känns bättre och bättre. Jag har kommit in idet på ett bra sätt och får hjälp av alla i laget, säger Östman till hockeysverige.se.
Det blev en smakstart på tillvaron direkt i debuten för den nye VIK-backen då han blev målskytt redan i premiären förra veckan.
– Det var jäkligtkul att få göra det direkt. Det var skönt.
Ludvig Östman har tillbringat de två senaste säsongerna i Hockeyettan med Borlänge och märker nu av en skillnad när han har kommit upp och spelat i HockeyAllsvenskan.
– Klart att detska vara en skillnad och det är det ju också. Alla spelare är liteskickligare och lite rejälare. Det känns att det är lite skillnadmen inte alltför stor. Jag får bra hjälp också och spelar med braspelare så det har gått bra att ställa om.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Ludvig Östman har fått en fin start i Västerås.Foto: Maxim Thore/Bildbyrån
”KOM LITE SOM EN CHOCK”
Västerås IK har stått för flera tunga värvningar under lågsäsongen med profiler som Johan Gustafsson, Daniel Gunnarsson, Anton Svensson och Mikael Frycklund som har skrivit på för klubben.
22-åringen har därför fallit lite i skymundan av några av de andra värvningarna som klubben har gjort. Nu berättar dalmasen hur värvningen kom till.
– Det kom på taldär i våras. Jag fick ett samtal av Zäta (Patrik Zetterberg, sportchef) att de var liteintresserade av mig och jag hoppade på tåget direkt. Jag hade juegentligen kontrakt med Borlänge men de var snälla och släppte migdär.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Det kom lite som en överraskning då det inte hade varit mycket snack om en allsvensk flytt för Östman innan VIK ville erbjuda honom ett kontrakt.
– Vi har hållitlite kontakt tidigare men sedan kom det lite som en chock. Nu kännsdet bara roligt att jag får chansen här.
Ludvig Östman är dock ingen främling till hur det fungerar i Västerås då han spenderade två år i VIK som junior.
– De vet ju lite vad de får. Jag hade två århär, de två första åren på gymnasiet. Jag trivdes jäkligt brahär då och jag trivs minst lika bra nu.
Desktop ad in article Mobile ad in article
”FICK UTVECKLAS I LUGN OCH RO”
Efter tiden i Västerås för fyra år sedan lämnade Östman för att testa lyckan i Linköping. Där spenderade han ytterligare två juniorsäsonger men fick inte spela någon seniorhockey. Han står noterade för två SHL-matcher – men fick ingen speltid i de matcherna.
– Jag fick intespela i några SHL-matcher men jag var med väldigt mycket ochtränade med A-laget. Det var kul att få vara med där och känna pånivån där. Jag hade en bra tid i LHC också, säger Östman och fortsätter:
– Man ville juvara med i matchsituation där och slåss om en plats men tyvärrblev det inte så. Samtidigt så fick jag två nyttiga år i Borlängeefteråt där jag utvecklades mycket.
Ludvig Östman i Borlänge-tröjan.Foto: Christoffer Cederberg/Bildbyrån
Efter att han inte fått något seniorkontrakt i Linköping så valde Ludvig Östman att ta ett par steg ner genom att skriva på för moderklubben Borlänge.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Hur viktig var den flytten för dig då?
– Det är lättatt man är stressad i den situationen men nu i efterhand så känner jag att detvar två riktigt bra år där jag kunde utvecklas lite i lugn och ro.Det var väldigt nyttigt för mig.
Tiden i Hockeyettan hjälpte också Östman att mogna och ta stora kliv som spelare.
– Jag jobbade jupå sidan av där också så det är ju lite annorlunda nu. Borlängeär proffsiga på den nivån och de löser allting bra.
– Detblir ju att man mognar i en sådan situation. Sedan var det juseniorhockey och det var lite annat och man möter merfärdigutvecklade spelare så det var en bra lärdom att spela där.
Vad tog du för kliv i spelet under tiden i Hockeyettan?
– Framför alltspelet med pucken och det offensiva spelet. Det fick sig en skjutsunder mina år där skulle jag säga.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Kände du dig redo att ta ett steg upp efter de två åren i Borlänge?
– Ja, det kände jag.När frågan kom upp så var det ingenting att tveka på. Jag kändemig redo och är i bra form för att ha tagit det här steget.
”FÅR SE TILL ATT JAGA HONOM”
22-åringen är inte den förste spelaren från familjen Östman att söka sig till Västerås för att ta kliv framåt.
Storebrorsan Kalle Östman har nämligen tidigare spenderat en och en halv säsong i Västerås. 2018/19 gjorde centern succé i VIK med 41 poäng på 48 matcher vilket ledde till SHL-spel där Kalle nu spelar för Malmö Redhawks.
När Ludvig Östman nu också sökt sig till Västerås i HockeyAllsvenskan så hoppas han kunna ta rygg på brorsans framgång i klubben.
– Ja, så är detju såklart. Han gjorde det ju jäkligt bra när han var här och harsedan kunnat ta steget upp i SHL. För mig är det nästan bara attse och lära. Jag får se till att jaga honom.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Storebror Kalle Östman gjorde succé i Västerås och spelar nu SHL-hockey i Malmö. Foto: Bildbyrån
Västerås förväntas vara ett topplag den här säsongen och det innebär att det är tuff konkurrens för Östman att slå sig in i. Lagets toppfyra på backsidan är ganska huggen i sten då lagkaptenen Jimmie Jansson Lorek bildar backpar med Ludvig Jardeskog samtidigt som Daniel Gunnarsson och Logan Roe också får spela mycket.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Vad vill du kunna bidra med till VIK, med tanke på att möjligheten kanske inte finns att spela tunga minuter samt få speltid i powerplay eller boxplay?
– Jag vill spelamitt spel som är stabilt över hela banan och jag ska vara entvåvägsback. Sedan är det som du säger att det är riktigt brabackar här. Jag krigar för att jag ska få spela så mycket sommöjligt.
– Man får ta lärdom av varandra och jag kan läramig av att titta på hur de andra backarna i laget gör. Det är entuff konkurrens men det tycker jag att det ska vara också.
Vad har du för personligt mål av din första säsong i HockeyAllsvenskan?
– Jag vill bli enstabil och ordinarie back här till att börja med och sedan får manta det lite pö om pö och små steg hela tiden. Ta mer och mer istidoch när jag inte har spelat på den här nivån tidigare så handlardet väl om att etablera sig först och så får man titta vidaresen, avslutar Ludvig Östman.
Desktop ad in article Mobile ad in article





