Eriksson om succéinledningen: "Jag spelar bäst när jag mår bra"
Intervju

Eriksson om succéinledningen: "Jag spelar bäst när jag mår bra"

Publicerad 10 oktober 2021 15:56 | Senast redigerad 11 oktober 2021 22:59
Redan i fjol imponerade Johan Eriksson när han tog klivet från Hockeyettan tillbaka till Hockeyallsvenskan. Under årets säsongsstart har det varit likadant och nu återstår det att se hur långt hans fina form i Almtuna kan ta honom. Själv vill Eriksson däremot inte blicka framåt.
– Det där med att titta framåt har jag märkt att det inte funkar, säger han till Hockeysverige.se.

Almtunas säsong inleddes på bästa tänkbara sätt då de gick segrande ur lagets tre första matcher. Johan Eriksson var en stor anledning till det då han på de tre matcherna kunde noteras för sju poäng. Anledningen till smakstarten är inte helt självklar, men den 28-årige forwarden tror att laget har mycket bra att bjuda på den här säsongen.

– Det har gått bra för mig i Almtuna hittills. Både i fjol och i år har det funkat bra i starten. Jag trivs här, säger han till Hockeysverige.se.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Vad är det som har gjort att det har gått bra under säsongsinledningen?

– Jag spelar med bra spelare och sedan får jag spela mitt eget spel, slappna av och göra min egen grej. Då brukar det studsa med en lite mer. 

I säsongens andra match ställdes laget mot Tingsryd och fick en rejäl urladdning när de gick och vann med 7-2. Eriksson stod själv för två mål i matchen och spelade sedan fram till ytterligare två av målen. Starten har gett Almtuna något att vara nöjda med.

– Det är jäkligt roligt och det har det varit från start. Det är skönt för självförtroendet att få in någon puck direkt så att man inte åker runt och tänker på det. Sen är det bara att försöka rida på den vågen.

Hur viktigt är det med bra självförtroende?

– Det är klart att det är viktigt. Det gör mycket för en då man kan spela sitt eget spel lite mer. Jag behöver det för att jag ska kunna vara bra.

Desktop ad in article Mobile ad in article

"DET SKA INTE VARA SÅ JÄKLA KRÅNGLIGT"  

Trots den fina inledningen på säsongen är det många matcher kvar att spela. Att hålla samma nivå konstant är förstås omöjligt, men att hitta en jämn nivå är nyckeln till en bra säsong enligt Eriksson.

– Det är kul att det går bra, men det krävs att det fortsätter i 52 matcher. Det är ju just det som är svårt. Nu har jag gått poänglös i två matcher, trots att jag har skapat chanser och sådär. Det gäller bara att bita ihop så kommer man få en match till, som den i Tingsryd, där i stort sett allting gick bra, säger han och fortsätter:
– Jag vill kunna visa att man kan vara bra en hel säsong och inte bara fram till jul eller efter jul, utan jag vill hålla en hög nivå hela säsongen. Det är väl det enda målet som jag faktiskt har.

Desktop ad in article Mobile ad in article

I fjol inledde Gävlesonen, med ett förflutet i MoDo, säsongen i Strömsbro och Hockeyettan. Där blev det en omgående succé och efter att han gjort 52 poäng (21+31) på 32 matcher kom säsongen att avslutas med Almtuna i Hockeyallsvenskan.

– Det var "Björne" (Björn Danielsson) som frågade mig om jag kunde vara med i en match och då var det ju mot MoDo så det tyckte jag lät skitroligt. Det gick bra och jag fick förlängt. Sedan hängde jag ett par till utöver det så allting har bara gått i ett.

Det låter lätt när du säger det.

– Ja, det ska inte hålla på krånglas till för mycket. Det är bara hockey och det ska verkligen inte vara så krångligt, säger han och skrattar.

Var det bara Almtuna som visade intresse?

– Jag hade bestämt tidigt att det skulle bli Almtuna. Jag hade det så jäkla bra här, det var nära hem och jag visste att jag skulle få en bra roll här. Det är det som är viktigt att man får en bra roll och att man trivs, då brukar det komma. Det var därför inte något stort snack om att jag skulle någon annanstans.

Johan Eriksson.

Johan Eriksson.Bildbyrån

"DE SER MÄNNISKAN BAKOM"  

I Almtuna har 28-åringen slagit sig till ro, och han trivs verkligen med hur klubben fungerar.

– De släpper rätt mycket till oss. Det är inte lika uppstyrt som i andra klubbar, utan de litar på att vi ska ta ansvaret. Sen är det en jäkla härlig harmoni rakt igenom.

Vad är det för ansvar som ni spelare tar?

– Det är lite allt möjligt, men de ser människan bakom också och de låter en göra det man mår bra av. Alla gör inte samma saker hela tiden. Har jag en dålig dag så kanske jag går ner i gymmet och kör lite lugnare. Man behöver inte ligga på topp exakt varenda dag, utan man kan känna av lite själv hur det står till och sedan gäller det att man kan leverera på matcherna.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Hur viktigt är det att klubben ser människan bakom spelaren?

– Det är skitviktigt. Jag kan bara gå till mig själv och jag spelar som bäst när jag mår bra. Det är roligt att komma till hallen och då är det kul att spela hockey. Det är bättre istället för att det ska vara dålig stämning och att man har spelare som går runt och är griniga i omklädningsrummet. Då kommer laget inte kunna få ut allting sedan på isen.

Johan Eriksson.

Johan Eriksson.Foto: Maxim Thore/Bildbyrån

"SLAPPNA AV OCH TA DET SOM DET KOMMER"  

Efter den fina inledningen på säsongen har det gått desto tuffare de senaste två matcherna, då man har inkasserat två förluster. Mot AIK blev det en 5-1-förlust och mot Mora senast avgjordes matchen i förlängning.

– Mot AIK var vi inte bra. De körde över oss ganska rejält, men i fredags var det 3-3 vid full tid mot Mora. Det kändes som att vi hade kunnat få med oss den där extrapoängen, men nu blev det inte så och det är en ny match mot "Tälje" på onsdag. Det är inget som vi går runt och tänker på nu efter.

Vad har ni satt upp för mål med säsongen?

–  Vi ska vara topp sex och det har vi som mål, vilket jag tycker är helt rätt.

Är det en rätt hög målsättning?

– Ja absolut det är det, men du vet vad man säger "sikta högt så...", säger han och skrattar till innan han fortsätter:
– Kommer vi inte topp sex så är det så och då får vi ta det därifrån. Jag tycker verkligen inte att det är helt omöjligt att komma topp sex för oss.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Vad har du för egna mål med karriären och säsongen?

– Det vet jag inte, säger han och skrattar igen innan han fortsätter:
– Spela några säsonger till i alla fall. Det där med att titta framåt har jag märkt att det inte funkar. Det kan alltid hända något imorgon som gör så att allting ändras. Man får ta vecka för vecka och göra sitt bästa varje dag så får man redovisa sen i slutet av säsongen hur det har funkat.

Är det en tanke som har växt fram under karriären?

– Ja, lite så är det nog. Man vill göra några extra mål hela tiden, men det är bättre att istället bara slappna av och ta det lite som det kommer.

I den mer avslappnade synen har Eriksson kommit att hitta en balans, som han nu hoppas ska bära frukt. För att ta kliv med Almtuna och hamna på den där topp sex placeringen krävs det nu att alla gör sitt bästa.

– Vi ska vinna hockeymatcher och det handlar om att inte förlora fler än två matcher i rad om man ska vara med där uppe. Det är små marginaler, men det känns som att vi har en väldigt bra trupp. Jag och grabbarna har en harmoni och jag tror på att vi kan ta oss dit. Det känns som att alla har köpt att vi har chansen att nå topp sex.


TV: De tre bästa nyförvärven inom Hockeyallsvenskan