Hans Dahllöf om Brynäs nedflyttning: “Jag blir tårögd”
Intervju

Hans Dahllöf om Brynäs nedflyttning: “Jag blir tårögd”

Publicerad 25 mars 2023 13:30 | Senast redigerad 29 mars 2023 13:32
1960 blev han en av hjältarna som spelade upp Brynäs i högsta serien. Där har de blivit kvar - fram till och med denna säsong. För hockeysverige.se berättar klubbprofilen, Hans Dahllöf om känslorna och ger sin syn på vad klubben behöver göra. 
– Honom litar jag på riktigt rejält, säger Dahllöf. 

Under 63 säsonger har Brynäs tillhört den högsta serien i Sverige. Men nu har ny historia skrivits. I och med kvalförlusten mot Malmö förbereder sig klubben på en helt ny utmaning i HockeyAllsvenskan. 

Hockeysverige.se ringde därmed upp en av klubbens ursprungliga- och viktigaste hjältar, Hans Dahllöf, som 1960 var med och säkrade Brynäs uppflyttning till högsta serien. Den senaste i klubbens historia. 
– Jag glömmer aldrig när vi efter första segern stod ett gäng utanför en tobaksaffär då vi hade tagit första stora segern då. Sen rullade det på bara, säger Dahllöf. 

Många matcher har spelats sedan dess och Brynäs har plockat hem hela 13 SM-guld, varav fem var med Dahllöf i laget. Desktop ad in article Mobile ad in article

Nu är det definitivt andra tongångar kring klubben. 
– Det känns förjävligt. Det känns hemskt. Man måste ju lita på dem som tog hand om det, men jag kände mig lite lurad på något vis efter slutsignalen, säger Hans Dahllöf och fortsätter: 
– Normalt sett känner jag att vi borde ha varit bättre än det här laget. Ja. Sen var Malmö duktiga, det får man inte frångå heller. Vi mötte ett lag som spelade den hockey som vi behövde för att klara det. Ingenting stämde ett tag. De andra var bättre än vad vi var. Kollar man på spelarna på plan så ska vi göra ett bättre resultat tycker jag. 

“Jag blir tårögd”

Hur följde du matchen?
– Jag följde den hemifrån. Jag tänkte att det skulle vara lugnare här. 

Har du hunnit landa i det nu?
– Ja, jag har hunnit landa, men jag blir tårögd när jag ser hur det har blivit. Det känns lite jäkligt när man har varit med och spelat i Brynäs från pojklaget, juniorlaget och sedan i A-laget från att jag var 17 år. Det känns lite hårt. Att den här fina klubben nu i stort sett försvinner från marknaden. För jag tror inte att det är så lätt att komma tillbaka. Det ser man på MoDo. Det är ju ett bra lag, men det är svårt att komma tillbaka. 

Hans Dahllöf i Brynäströjan. Foto: Arkiv.

Den nu 82-årige Hans Dahllöf han däremot inte sätta fingret på exakt vad som har gått fel. Han är inne på det spår som många andra varit, att en förändring måste ske i organisationen.
– Det är någonting som har varit fel hela tiden inom föreningen. Vad det är? Det är jag inte insatt i. 
– Frågan är om det hade gått bättre om vi hade haft kvar Mikko Manner? Jag vet inte, men i de matcher som spelades tidigare så har i alla fall något funkat. Man är ju så van att det är “det här klarar vi nu” med Brynäs, “det här ska vi ordna”. Desktop ad in article Mobile ad in article

Vill att ikonen ska få stor roll: “En pärla”

Mikko Manner ersatte 12 mars av Ove Molin som huvudtränaren medan Anders “Masken” Carlsson, Johan Holmqvist, Jörgen Sundqvist och Anthon Hansson blev assisterande. 

Det var precis innan kvalet skulle inledas och man hoppades på en snabb förändring, men ingen kom riktigt. Trots det menar Dahllöf att man inte ska skylla på tränarna heller. 
– Det måste ju vara spelarna själva som inte har bjudit till, om man ska vara riktigt ärlig. Sen vet inte jag exakt hur det är, jag har inte varit på träningar eller någonting. 

Däremot har han ett tydligt besked kring vem Brynäs borde ta hjälp av nu. 
– Någonting är fel med hela organisationen när vi klappar ihop så här. Den som jag saknar riktigt i gänget som ska styra Brynäs är Inge Hammarström. Det är en pärla vi har där. Han kan så mycket. 

Vilken roll skulle du vilja att se honom i?
– Ja, när det gäller värvningar så måste han ju vara suverän på att ta in folk som har varit där i USA och runt om i hela Europa tycker jag. Han kan allting. Honom litar jag på riktigt rejält. 

“Det kommer ta tid”

Även om Dahllöf menar att det inte blir rätt att lasta tränarna för degraderingen är det en detalj med coachningen under säsongen som han inte är helt nöjd med. 

Den uppmärksammade situationen på målvaktssidan har även väckt känslor hos den tidigare Brynäsmålvakten. 
– Jag har tyckt hela tiden att tar man in Anders Lindbäck så måste man ge honom förtroendet. Men så var det ju inte. Istället bytte man målvakter fram och tillbaka. Jag vill inte nedlåta någon av de andra killarna för de var också jäkligt bra. 
– Jag var imponerad av Veini Vehviläinen när han spelade också. Sen fick inte han chansen ordentligt och ville tillbaka till Finland. Sen kantrade det väl lite hela vägen där tyckte jag. Lindbäck gjorde några tavlor när han kom in, men det blir ju så om man inte känner att man får förtroende från ledningen. Desktop ad in article Mobile ad in article

Vilka spelare skulle du vilja se att man bygger kring nu? 
– De spelare vi har, de är bra. Det ska inte vara någon skitsnack kring den ena eller den andra. Det är organisationen som man får ta tag i. För de killar som har försökt få oss tillbaka och allting, de har väl gjort så gott de kan.

Kan Brynäs ta sig tillbaka? 
– Ja, jag hoppas det. Men man ser hur det har varit med MoDo. De har inte kommit tillbaka så jäkla lätt. Jag hoppas ju att vi på något vis ska kunna komma tillbaka, men jag är jäkligt osäker. Det kommer att ta tid. 

Vad tror du att de behöver göra för att det ska lyckas? 
– Jag vet inte. Jo, ta in Inge Hammarström.

Inge Hammarström & Hans Dahllöf. Foto: Bildbyrån & Ronnie Rönnkvist.

TV: Studio Oddset Hockey om SM-slutspelet