STOCKHOLM (Hockeysverige.se)
Elin Svensson är en i raden av framtida storspelare som fått en del av sin hockeyuppfostran i Troja. Nu har hon nyligen inlett sin tredje säsong i HV71, men hockeyvaggan stod i en annan småländsk stad, Nässjö.
– Jag har egentligen inte någon i familjen som var ”hockey”. Nu har det blivit mer såklart. Jag umgicks med grabbarna i skolan och började spela på det sättet, berättar Elin Svensson för hockeysverige.se och fortsätter:
– Jag och var ensam tjej i det laget och har varit så till det att jag började spela med damer.
Jag kan tänka mig att det inte var några problem inom laget, men hur bemöttes du av motståndarlagen?
– Det har berott på vilka killar jag mött. Klart att det i vissa matcher varit ”okej, det är en tjej, henne tar vi” eller ”henne tar vi inte”.
– Jag har haft jättebra uppbackning av grabbarna i laget så det har aldrig varit ett stort problem att vara ensam tjej.
Har du haft någon förebild inom damhockeyn?
– Ja, jag skulle svara Maria Rooth på den. När jag var liten visste jag inte alls mycket om damhockey. Knappt att det ens fanns. Hon har en hockeyskola och genom den såg jag att det var en annan tjej som varit riktigt bra i hockey. Då blev hon en förebild och idol för mig. Desktop ad in article Mobile ad in article
“Det fysiska spelet tror jag kommer passa mig”
Inför säsongen 2016/17 hörde Troja av sig till Elin Svensson och frågade om hon ville testa på att spela med damer i stället.
– Det var genom Morgan (Johansson). Han berättade att dom skulle starta upp damhockey i Troja. Jag hade spelat mycket med dom tjejerna och varit på smålandsträffar tillsammans. Vi var redan sammansvetsade efter allt vi gått igenom som små.
Kände du Thea Johansson, Alva Solberg, Linnea Johansson redan innan du kom till Troja?
– Ja, jag har känt dom sedan jag var tio år så vi har nästan alltid känt varandra.
Hur tajta är ni idag?
– Jag är tajtast med Thea från den tiden. Såklart att det är jobbigt nu då hon flyttat över till college eftersom vi, som sagt var, lite till och från har spelat tillsammans sedan vi var tio år.
– Vi har hängt med varandra i Smålandslaget, Troja, HV71, U18-landslaget och nu lite i Damkronorna.
Har du själv funderat på att åka över till college?
– Nej, inte just college. Det tror jag inte att det blir. Däremot har jag funderat på att spela utomlands någon gång i framtiden.
Elin Svensson spelade fram till 2019 med Nässjös killar och gillar det fysiska spelet och välkomnar den ny tolkningen av tacklingsregeln.
– Det fysiska spelet tror jag kommer passa mig och jag är väldigt positivt till det här. Desktop ad in article Mobile ad in article
“Har sedan jag var liten alltid varit en drömklubb att spela i”
Redan säsongen 2019/20 kom chansen för HV71-forwarden att spela i SDHL, men det innebar att hon i stället för Kinnarps Arena fick Angered Arena som hemmahall.
– Jag spelade i Troja och då hörde Göteborg av sig. Det var inför kvalet. Jag hade inte haft någon kontakt med HV71 vid den här tiden så det här blev min chans att få spela i en högre liga med lite mer fart. Då tog jag den chansen, vilket jag är väldigt glad över att jag gjorde.
– Även om Göteborg inte var det bästa laget i ligan, att ändå få spela med så hög fart och känna på det var nyttigt.
Hade du nytta av det då du säsongen efter kom till HV71?
– Lite både ja och nej. Jag hade ändå spelat några matcher i SDHL då och visste såklart lite vad det innebar. HV71 och Göteborg säsongen innan var som två olika världar att komma till.
Sedan säsongen 2020/21 har Elin Svensson spelat för HV71 även om hon haft korta gästspel i Troja under säsongerna.
– HV71 har sedan jag var liten alltid varit en drömklubb att spela i. Nässjö ligger nära så det har alltid varit till Jönköping vi åkt om vi skulle se på riktig hockey. Det har alltid varit ett mål i min karriär att få spela i HV71.
– Det har varit ett lag på jag hållit på sedan jag var liten och min tid i klubben har varit och lärorik. Jag har fått spela med så sjukt bra människor där som jag utvecklas av varje dag och tävlar med. HV71 har dessutom väldigt bra tränings och utvecklingsmöjligheter.
Du kom fram som stor talang, men efter tiden i Göteborg fanns det flera klubbar i SDHL som visade intresse för dig?
– Klart att jag haft lite kontakt med andra klubbar, men för mig ligger HV71 närmast hjärtat så det valet var ganska lätt att göra.
Känner du att möjligheten att utvecklas på det sätt du själv vill finns där?
– Absolut. Mycket är det träningsmöjligheten. Jag kan träna hur mycket jag vill där. Det finns två olika gym, fyra ishallar och även en ”skillscorner”. Allt hänger på mina egna axlar. Vill man så går det. Vi har dessutom otroligt bra coacher så det känns jättebra.
Och att bo i Jönköping, det är storstaden jämfört med Nässjö?
– När man bor i Nässjö är det Jönköping man åker till om man ska handla lite mer och så där. Jag har ändå varit i Jönköping sedan jag var liten så det känns hemma på något sätt.
– Jag trivs jättebra och det händer alltid grejer där. Om man går ut och går är det en väldigt fin stad att göra det i. Desktop ad in article Mobile ad in article
OS 2026 har varit målet länge
Till den här säsongen har många bärande spelare lämnat HV71. Hanna Olsson, Alba Gonzalo, Emma Aller Mathiesen, Julia Tylke, Ebba Berglund, Sarah Bujold, Nicoline Söndergaard Jensen, Samantha Ridgewell, Felizia Wikner Zienkiewicz, Linnéa Andersson, Isabell Palm, Thea Johansson och Savine Wielenga har alla sökt sig bort från klubben och i de flesta fallen till nya klubbar.
– Klart att det är ett stort tapp. Det är väldigt bra spelare och svåra att ersätta. Just nu känner jag att vi har en väldigt stor bredd på laget och den här säsongen gäller det att vi gör det tillsammans som en grupp.
Om du ser till den här säsongens lagbygge, ni siktar på topp fyra, var krävs det för att nå det målet?
– Som jag sa kommer vi få jobba mycket ihop och göra det här tillsammans. Den här säsongen kommer det inte vara en spelare som gör poäng utan alla måste bidra.
– Sedan handlar mycket om att tävla på träningarna. Vi har många bra spelare som redan gjort det bra. Exempelvis Mira Jungåker. Även Mira Markström som går upp och spelar forward den här säsongen, vilket är väldigt intressant för hon är helt annan spelare på den positionen. Det tror jag kommer gynna oss.
Ditt namn kommer ofta upp i landslagsdiskussionerna, hur tänker du själv kring landslagsspel?
– Klart att det är ett mål. Varje uttagning dom har vill jag vara där. Det är en ära att få låna den tröjan stunderna man får vara där och att ta en plats i Damkronorna är något jag kämpar för hela tiden.
Hur ska du nå dit?
– Just nu jobbar jag på min snabbhet och styrka för att hålla mycket puck. Jag tror att jag måste utveckla det här med att våga hålla mer puck och bli mer egoistisk.
Är OS 2026 ett mål?
– Absolut. Så har det varit länge, avslutar Elin Svensson med ett leende.
Desktop ad in article Mobile ad in article





