Han var succémålvakten som tog SHL med storm när han kom in från ingenstans och spikade igen kassen för Färjestad. Desktop ad in article Mobile ad in article
Nu är Dennis Hildeby nyligen hemkommen från en NHL-camp med Toronto Maple Leafs.
– Det var roligt, en erfarenhet. Det var första gången jag var i Toronto och Kanada. Lärorikt att se hur de jobbar där och hur organisationen fungerar. Det gick väl inte super så men det var heller inte mitt fokus att jag skulle komma dit och vara bäst. Jag ville först och främst bara ta in allt runtomkring, säger målvakten.
Det var i fjärde rundan som spelare nummer 122 Maple Leafs valde att plocka svensken.
Vad var din första tanke när du såg att det blev Toronto?
– Ja, det är coolt ju. En speciell klubb, ett originallag. Det går inte att önska sig något bättre egentligen. Desktop ad in article Mobile ad in article
Först ut i klassen
Sagan som var den här säsongen för skulle ingen tro på om det inte hade hänt.
Säsongen började i Färjestads J20-lag som sistaårs-junior. Och efter ett succéartat inhopp i SHL blev det tillslut sju matcher i högstaligan för målvakten. Han fick också sitta med på bänken och bevittna Färjestads SM-guld från första parkett.
En säsong som var så bra att han tillslut inte bara blev draftad – utan han blev också den första från årskullen att skriva NHL-kontrakt.
– Det var lite chockerande. Det är roligt och jag ser det bara som ett plus. Jag var väl lite förberedd på det innan men man vågar inte riktigt tro på allt som sägs.
Vad säger du om resan som du stod för den här säsongen?
– Man ska inte tänka för mycket på sådant för då blir man galen. Nu har man satt sig i en jättebra sits med möjligheter i framtiden. Det bara att ta vara på det och leva upp till det som har hänt. Desktop ad in article Mobile ad in article
”Mycket bättre än jag hade tänkt mig”
Säsongsutvecklingen var på många sätt svår att förstå för alla utomstående.
Men även för är det inte lätt att riktigt begripa vad som hände.
– Det flöt på väldigt bra redan från start. Det hände grejer som jag inte hade prioriterat före säsongen, många bra grejer. Det blev mycket bättre än vad jag hade tänkt mig. Det var en lyckad säsong på det sättet. Om man tänker vad jag trodde skulle hände och var jag är nu, då var det väldigt positivt överraskande.
Efter att ha opererat höften inför säsongen fick målvaktsspelet sig en skjuts framåt. Något som hjälpte den 197 centimeter långa målvakten att leverera under säsongen.
– Till att börja med gjorde höftoperationen mig till en bättre målvakt. Sedan blev det min fjärde säsong i J20, jag fick ju verkligen utrymme att utvecklas på en nivå där man presterade. Det kan ha gjort sitt med mental mognad.
– Jag kände också lite att det blev väldigt många bra grejer som kom väldigt chockerande, som jag inte trott skulle komma. Det gjorde att det blev en ganska avslappnad inställning på det hela.
Hur var det att få göra SHL-debut?
– Jag tränade med A-laget i två, tre veckor innan jag fick min första match. Det gick inte superbra på första träningarna men jag fick lite tid att anpassa mig till träningstempot, vilket var viktigt. Desktop ad in article Mobile ad in article
”De är rätt hockeytokiga”
Först nu är den långa säsongen avslutad för .
Efter att ha åkte över till Toronto efter draften för att vara på Maple Leafs-camp är han nu tillbaka i Sverige och kan förbereda sig för nästa säsong. På campen blev det en försmak om vad som komma skall i staden. Inte minst när det kom till att hantera all medial uppmärksamhet.
– Jag fattade inte att det skulle vara så många. Det var roligt och helt nytt för mig. Men det gick helt okej och jag hade förväntat mig att jag skulle börja stamma men det gjorde jag inte.
Svensken blev också viral efter en bild från en presskonferens där han bjöd på ett leende av den större modellen.
– Egentligen delade vi upp det så att målvakterna körde för sig själva, och vi var inte lika populära som utespelarna. Men de är rätt hockeytokiga där. Desktop ad in article Mobile ad in article
Återvänder till Sverige
Till nästa säsong blir det att återvända till Sverige och Färjestad.
Något annat var det egentligen aldrig tal om.
– Det var ganska klart innan draften och innan vi sajnade att det bästa för mig att vara kvar i Sverige och etablera mig här. Det går lite väl snabbt fram om man ska åka över dit på en gång. Man kan börja med att ta den här utmaningen innan man går på nu.
Vad är det du vill uppnå den kommande säsongen?
– Kort och gott vill jag spela så mycket som möjligt. Jag är nöjd om jag får spela så mycket jag har gjort mig förtjänt av. Vi får se hur det blir. Desktop ad in article Mobile ad in article





