Stjärnan hamnade hos rivalen: "Går inte att jämföra med Leksand"
Intervju

Stjärnan hamnade hos rivalen: "Går inte att jämföra med Leksand"

Publicerad 21 mars 2022 13:00 | Senast redigerad 23 mars 2022 07:46
Greg Parks var en uppskattad stjärna i Leksand, men när kanadensaren 1995 skulle återvända till Sverige föll klubbvalet på ärkerivalen Brynäs.
– Det var en rolig säsong även det, men det går inte att jämföra med Leksand.

FOTNOT: Greg Parks avled sommaren 2015. Citaten i denna artikel är hämtad från en tidigare intervju med honom.

Greg Parks var kanadensaren som kom som en relativt okänd spelare från New York Islanders till Leksand säsongen 1992/93. Där spelade han totalt tre säsonger men gjorde sig även mycket populär både i Brynäs och i Björklöven där han gjorde en säsong i vardera klubben.

Sin sista säsong som spelare gjorde Parks 2003/04 då han spelade för Oji i den asiatiska och japanska ligan. Där spelade han bland annat med svensk-japanen från Tällberg, Shin Yahata Larsson. Parks hade för övrigt varit lagkamrat med Yahata Larsson i Leksand säsongen 1992/93.

Desktop ad in article Mobile ad in article

“Edmonton är ganska likt Leksand”

Han kom från Edmonton, Alberta och hade Edmonton Jaycees som moderklubb. 

– Hockeyn där hemma är väldigt, väldigt stor. Vi har ju Edmonton Oilers i NHL men även Oil Kings i WHL och tre lag i juniorligan varav Steels var ett av dem lagen. Nu heter det laget Whitecourt Wolverines, berättade Greg Parks i en intervju för hockeysverige.se några år före sin bortgång 2015.
– Edmonton är ganska likt Leksand vad det gäller intresset för ishockeyn. Visserligen är Edmonton en större stad men alla här är intresserade och pratar hockey.
– Jag var runt fem år då jag började åka skridskor och spela hockey. Sedan rullade det på och all fritid var man på uterinken och åkte, lekte och spelade matcher. Så att jag blev hockeyspelare var väl inget konstigt direkt.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Värvningen av “Masken” satte stopp för återkomst

Under Parks uppväxt år var Edmonton Oilers NHL mest framgångsrika lag och stod för en helt ny form av hockey. Wayne Gretzky, Mark Messier med flera införde en teknisk och mer taktisk ishockey.

– Min farfar hade säsongskort på Oilers matcher så vi var ofta och där och tittade. Oilers slogs då med New York Islanders, med Tomas Jonsson, Anders Kallur, Stefan Persson och Mats Hallin i laget, om att vinna Stanley Cup. De matcherna glömmer jag aldrig.

Även om dom flesta förknippar Greg Parks med Leksand blev även en säsong för Brynäs för Greg Parks där han kom att vara med om att hålla kvar laget i elitserien efter att man hamnat i Allsvenskan efter jul.

– Jag pratade med Leksand som hela tiden har varit mitt första val och dessutom så var Wayne Fleming fortfarande kvar i klubben då. Men Leksand hade just värvat "Masken" (Anders Carlsson) så det fanns ingen plats för ytterligare en center i laget. Då hörde Brynäs av sig och det var en rolig säsong även det men det går inte att jämföra med Leksand för åren där är mina bästa som hockeyspelare.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Förlorade OS-finalen mot Tre Kronor

Efter säsongen i Brynäs så blev det spel i Schweiz där Greg Parks kom att vara en av ligans bästa forwards under tre säsonger.

– Åren i Schweiz var väldigt bra dom med. Vi bodde i en lite ort som hette Langnau och där det var lika lugnt som i Leksand. Hockeyn var väl ganska bra men det gick inte att jämföra med den hockey som vi spelat med Wayne Fleming i Leksand.

Vid OS i Lillehammer 1994 fanns Greg Parks med det Team Canada som förlorade finalen efter en gastkramande straffdramatik där Tommy Salo och Peter Forsberg blev stora svenska hjältar.

– Jag hade spelat tre eller fyra turneringar med Team Canada innan OS. Bland annat i Sweden Hockey Games i Globen två år i rad. Men jag trodde väl inte att jag skulle komma med till OS. 
– Sista omgången i elitserien innan OS var tio dagar innan turneringen startade i Lillehammer. Efter den sista matchen, som var mot Västerås, ringde en ledare från kanadensiska förbundet och sa att man var missnöjd med det landslag som var aktuellt för OS. Jag fick frågan, liksom några tidigare NHL-spelare, ifall vi ville spela OS för Kanada.
– Tyvärr förlorade vi finalen mot Sverige, vilket var en stor besvikelse.

Den 16:e juni 2015 kom beskedet att Greg Parks hade avlidit.

Desktop ad in article Mobile ad in article


Här kan du beställa "Stickan" Kennes bok, "Hockeyadeln"

Stig Kenne med boken
Stig Kenne med boken "Den svenska hockeyadeln". Foto: Ronnie Rönnkvist