JÖNKÖPING (HOCKEYSVERIGE.SE)
Mora IK har haft en tung säsong hittills i HockeyAllsvenskan. De överraskade i fjol och kom topp sex samt utmanade sedermera finallaget IF Björklöven i kvartsfinalen.
Under hösten har de dock huserat i botten av den allsvenska tabellen. På onsdagskvällen kom dock en av säsongens stora höjdpunkter för dalalaget då de åkte ner till Jönköping och vann borta över serieledande HV71 med 3-1.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Segern gör att laget nu går upp på slutspelsplats.
– HV är ett bra lag men vi skulle gå ut och inte visa något respekt för det. Vi gick ut och spelade vårt spel. Förutom första perioden så tycker jag att vi äger matchen i stora delar av andra och tredje. Vi jobbar stenhårt och förtjänar verkligen segern, säger forwarden Anton Heikkinen efteråt och fortsätter:
– Det är starkt att vinna här, förhoppningsvis kommer detta ge oss självförtroende framåt här också. Det var en riktigt skön seger.
För 21-åringen själv var det en speciell match. Heikkinen är från Nässjö i Jönköpings län och som tonåring flyttade han upp och gick på gymnasium i Jönköping samt spelade för HV71:s diverse juniorlag. Det blev också sju matcher och ett mål för honom i SHL i HV-tröjan.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Nu var han tillbaka i sin gamla hemstad och fick lämna isen som en vinnare.
– Det är klart att det var speciellt, det är ju lite nostalgiskt att vara tillbaka. Man känner många här omkring. På något sätt känns det nästan som att komma hem också eftersom jag tillbringat flera år här. Det är alltid lika kul att komma hem hit och extra kul att vinna här också.
”DET ÄR JAG LITE FRUSTRERAD ÖVER”
Anton Heikkinen har inte varit i Mora länge. Han anslöt till klubben för en dryg månad sedan och har hunnit spela nio matcher för MIK efter att ha värvats från Södertälje.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Hur har första tiden i Mora varit?
– Jag tycker den har varit bra ändå. Jag har kommit in i laget och det är en bra organisation. Det har varit väldigt harmoniskt. För egen del tycker jag att jag har spelat ganska bra faktiskt.
– Jag har kommit till mycket lägen och så där men jag har inte riktigt fått in pucken. Det är jag lite frustrerad över men det gäller att ha tålamod så kommer det komma sen också.
Det är dock inte bara Heikkinen som har haft lite tufft att näta i Mora utan det är problem som hela laget går igenom.
– Lite så har det varit. Vi har behövt jobba stenhårt för att få in pucken i mål. Vi får jobba för varje mål men det resulterade nu vilket var skönt.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Har det varit en utmaning att komma till ett lag som haft det tufft och legat i botten?
– Jag tycker inte att det har varit något problem egentligen, det känns som att det har varit en bra känsla i gruppen hela tiden. Vi tror på vårt spel och det vi gör så jag tycker inte det har varit ett problem överhuvudtaget.
”FÖRTJÄNADE ATT VISA VAD JAG GÅR FÖR”
Anton Heikkinen flyttade till Södertälje inför fjolårets säsong men i slutet av oktober valde den Nässjöfostrade forwarden att bryta sitt kontrakt med SSK efter endast nio matcher den här säsongen.
Vad var anledningen bakom att du bröt med SSK?
– Främst speltiden, jag fick ju inte spela alls mycket där. Jag var lite åsidosatt så att säga. Jag är ung fortfarande och behöver spela. När Mora hörde av sig var det ingenting att tvivla på.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Säsongen 2019/20 spelade 21-åringen i Kristianstad och imponerade då stort genom att skjuta 15 mål och 20 poäng på 40 matcher i KIK. Genombrottet ledde till ett tvåårskontrakt med Södertälje men där fick han det aldrig riktigt att funka.
Heikkinen kom till spel i 39 matcher för SSK och sköt då endast sju mål och noterades inte för en enda assist. Efter framgången i KIK fick han det aldrig riktigt att lossna efter flytten norrut.
– Förra säsongen var det väldigt ryckigt direkt från start. Det var många NHL-lån där i början och då sjönk ju speltiden och sedan var jag skadad stora delar av säsongen. Det var väldigt ryckigt och tufft.
– Det är svårt att komma tillbaka in i laget efter skada också. Alla andra i laget har fått visa vad de går för och har man inte förtroendet från början så blir det svårt att ta sig in igen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Förra säsongen snittade Heikkinen 10:27 minuters istid på 27 matcher och under hösten fick han endast spela 7:54 minuter per match över nio framträdanden innan han var utanför laget helt.
Känner du att du inte fick chansen fullt ut i SSK?
– Lite så egentligen, speciellt inför denna säsongen. Jag tycker ändå att jag förtjänade att få visa vad jag gick för, men det tycker jag inte att jag fick göra. Det blev tråkigt just då men nu är jag glad över att vara i Mora.
”GÄLLLER ATT VÄSSA AVSLUTEN”
I Mora har det varit helt annorlunda för forwardens del. Hans snitt för istid per match har ökat med nästan tio minuter (!) då han nu snittar 17:43 minuters speltid på de nio matcherna sedan flytten till Dalarna.
Desktop ad in article Mobile ad in article
– Jag har fått mycket förtroende här och jag är jätteglad över det. Jag känner att jag får visa vad jag går för. Jag tycker att jag har kunnat spela ganska bra så det är bara att fortsätta på den inslagna vägen.
På isen har det dock inte riktigt lossnat ännu även om han har fått bra förtroende och goda möjligheter till speltid. Trots att han har skjutit 27 skott på mål (tre skott i snitt per match) så har det hittills endast blivit en assist på nio matcher i Mora.
Jobbar du på något specifikt för att få det att lossna?
– Nej, egentligen är det samma saker som jag alltid brukar jobba på. Sedan gäller det att vässa avsluten lite till. Jag kommer till bra lägen och får bra möjligheter till avslut men behöver vässa till det för att få sätta in pucken.
– Det krävs väl att man får någon studs med sig eller så också. Man brukar ju säga att när väl första kommer så lossnar det lite.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Mora har haft en tung höst på senaste tiden har det börjat vända lite för kvartsfinallaget från i fjol.
De senaste fyra matcherna har det blivit tre vinster och MIK har därmed börjat klättra uppåt i tabellen som gör att de just nu ligger på tionde plats, sista platsen för att nå slutspel.
– Förutom matchen mot Björklöven (förlust 1-4) så tycker jag att vi har spelat bra i matcherna tidigare. Det har inte riktigt studsat vår väg och vi har behövt jobba väldigt mycket för att få in pucken. Nu när vann här mot HV så tror jag det kommer ge oss en rejäl boost inför framtiden, avslutar Anton Heikkinen.
Desktop ad in article Mobile ad in article




