Västerås utslaget – efter två raka förluster i slutspelet

Västerås tog sig till slutspel som sista lag efter stor dramatik.
Men förbi Mora och play-in kommer man inte.
För andra matchen i rad faller man i förlängningen.

Mora ställs nu mot Djurgården i kvartsfinalen.

Västerås avslutade grundserien genom att ta sig till slutspel efter en vunnen straffläggning mot Nybro. Play-in motståndet skulle Mora stå för, som slutade sjua i samma serie och poängskillnaden mellan lagen var hela 24 poäng stor.

Det var något som syntes när Mora och Västerås möttes i en serie som skulle sträcka sig över max tre matcher. Men det blev ingen tredje match. I stället skulle Mora se till att vinna två raka matcher, först borta mot Västerås efter förlängning och sen på hemmais.

På onsdagen besökte Västerås Smidjegrav Arena och hamnade i underläge direkt, redan i den andra minuten. Arvid Degerstedt slog till för Mora och VIK skulle få värsta möjliga start.

Däremot lyckades Anton Gradin bara minuter senare kvittera för Västerås. Halvvägs in i den andra perioden spårade det ut totalt och Gustav Olhaver och Kim Rosdahl hamnade i slagsmål, något som ledde till varsin femma. gjorde Filip Björkman 2–1 till Mora och därmed hade VIK en ny uppförsbacke att bestiga.

Avgjorde i förlängningen – igen

Men Jimmie Jansson behövde bara 22 sekunder av den sista perioden för att kvittera och skapa spänning inför avslutningen av matchen. Kvartsfinalshoppet levde därmed.

Till slut lyckades Mora avgöra i förlängningen genom Ludvig Markman och Västerås säsong var därmed över.

– Jävligt tufft att förlora två overtime, vi startar matchen bra, vinner mentala kampen och fysiska kampen och de är ett bra lag. De får längd och tyngd på oss i tredje och förlängningen, säger Eric Karlsson, assisterande tränare i VIK till TV4.

Mora spelar därmed kvartsfinal mot Djurgården.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: