Uppgifter: Han bli ny målvakt i Leksand
Hockeyallsvenskan

Uppgifter: Han bli ny målvakt i Leksand

Publicerad 08 februari 2018 10:07 | Senast redigerad 04 juli 2019 16:47
Leksand kan ha funnit en ny målvakt i jakten på en SHL-plats. Enligt Aftonbladet ska Robin Rahm inom kort vara klar för klubben. 

Igår släppte Leksand in sex puckar borta mot Troja-Ljungby i HockeyAllsvenskan. Det resulterade i förlust med 6-1 och ett större avstånd upp till en av finalplatserna. Tex Williamsson byttes ut och ersattes av Oliver Dackell som kom till klubben från Helsingborg i HockeyEttan tidigare det här året. På torsdagsmorgonen kom Aftonbladet med uppgifterna om om att dalaklubben nu är nära att göra klart med Robin Rahm.

Rahm har hållit till i den danska klubben Odense den här säsongen, där har han presenterat en räddningsprocent på 92,4 och har ett snitt på 2,34 i insläppta mål per match.