Startar insamling för att värva forwarden: ”200 000”

Troja/Ljungby startar en supporterinsamling för att kunna värva Linus Skager.
200 000 kronor är målet som kommuniceras i samband med tydliga intresset för forwarden.
– Han skulle bidra med mycket till oss som nykomling, säger Jens Gustafsson, sportchef och tränare.

Linus Skager i Kalmar. Foto: Bildbyrån/Jonathan Näckstrand.

Trots att Linus Skager bevisade sig som en toppspelare i den underliggande statistiken redan under sin första säsong i Kalmar tackades han av i klubben i början av maj. Fyra mål och 17 assist hade producerats i grundserien, och ytterligare 2+2 i slutspelet, men plötsligt stod 25-åringen inför en oviss framtid.

Nu startar Troja/Ljungby en supporterinsamling för att plocka in spetsforwarden från Karlstad.

– Linus Skager är en irrationell spelare med väldigt bra skridskoåkning. Han har sina styrkor i det offensiva spelet och besitter en fin teknik. Linus har varit med på Kalmars resa från Hockeyettan till etablerat lag i HA. Kan vi få Linus signatur på kontraktet med hjälp av Fansen, så skulle han bidra med mycket till oss som nykomling både på och utanför isen, säger Jens Gustafsson, sportchef och tränare i de hockeyallsvenska nykomlingarna, i ett uttalande.

Summan som Troja/Ljungby säger att de behöver nå är 200 000 kronor.

En brokig resa: ”Har bara varit med om skit”

Linus Skager, med Forshaga IF som moderklubb, har tidigare berättat för hockeysverige.se om hans krokiga resa till Hockeyallsvenskan med “så jäkla mycket oflyt”. Något som bland annat grundar sig i att han kände att valet av MoDo som hcockeygymansium var fel. Därifrån blev det spel i Växjö, men återigen en hel del oflyt.

– Där fick jag SHL-chans, men sen kom covid och ställde in hela säsongen. Hade jag spelat 100 minuter i SHL då kanske jag hade varit där istället, berättade Skager för ett år sedan och fortsatte sedan om hur han först tackade nej till Kalmar innan de fick platsen i allsvenskan.
– Till sist sket jag i Kalmar och så gick de till Allsvenskan. Man har bara varit med om skit hela tiden, fortsatte han med ett skratt.

Skager fortsatte då även om drömmarna längre fram.

– Sen om ett år… då blir jag 25 och känner att jag såklart vill vara i SHL. Det har jag alltid drömt om. NHL är den största drömmen, men det är en riktigt lång väg. Jag får ta det som det kommer, men jag vill vara så högt upp som möjligt.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: